Sabah saatlerinden itibaren binalar boşaltılacak, şehrin göbeğindeki bölgede bakanlık binaları, büyükelçilikler, hastaneler, gizli servis binaları ve müzeler yer alıyor

Almanya'nın başkenti olan Berlin, II. Dünya Savaşı'ndan kalan yarım tonluk bomba nedeniyle bugün çok geniş çaplı bir tahliyeye ev sahipliği yapcağı bildirildi

Şehrin göbeğinde bulunan merkez tren garı Hauptbahnhof'un hemen yanında fark edilen bombanın kontrollü bir şekilde patlatılabilmesi için bu sabah yerel saatle 09.00'dan itibaren çevre binalar boşaltılıyor.

Heidestrasse semtinde 800 metre yarıçapı kapsadığı alanda tren istasyonunun yanı sıra bakanlık binaları, büyükelçilikler, hastaneler, gizli servis binaları ve müzeler yer de alıyor. Büyükelçilik binaları Endonezya ve Özbekistan ülkelerine ait.

İngiliz yapımı olduğu anlaşılan bombanın gün içinde bulunduğu yerden alınması bekleniyor.

1939-1945 seneleri arasında süren savaşta patlamamış binlerce bomba her sene bulunduğu haberi geliyor.

Almanya'da son olarak bu ay başında yine Berlin'deki merkez tren istasyonunun yakınlarında 100 kiloluk bir bomba fark edilmişti.

Ülkede yaşayanlar geniş çaplı tahliyeleri daha önce de tecrübe etti. Frankfurt'ta da geçtiğimiz yıl Eylül ayında ortaya çıkarılan 1,5 tonluk bomba nedeniyle 65 bin insan evlerini terk etmek zorunda kalmıştı.

Diğer büyük tahliyeler ve tarihleri de şöyle oldu.

Mayıs 2017 - İngiliz yapımı üç bomba için Hannover'dan 50 bin kişi çıkarıldı.

Aralık 2016 - 1.8 tonluk İngiliz bombası yine 50 bin kişiyi bu kez Augsburg'da evlerinden etti.

Mayıs 2015 - Köln'de bir tonluk bomba nedeniyle 20 bin insan evlerinden ayrıldı.

Aralık 2011 - Koblenz'de nüfusun yarısı olan 45 bin kişi tahliye edildi.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırın.