ABD Dışişleri Bakanı Pompeo NATO'yu Ziyaret Etti

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Belçika'nın başkenti Brüksel'e gerçekleştirdiği iki günlük ziyaret çerçevesinde, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'le görüştü.

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo NATO'yu Ziyaret Etti

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo NATO'yu Ziyaret Etti

NATO'nun çatı isimlerinden birinin açıklamasına göre, Stoltenberg ve Pompeo külfet paylaşımı ve Afganistan'daki barış girişimlerini masyaa yatırdı. 

Stoltenberg ve Pompeo'nun gelecekte yapılacak toplantılar hakkında görüş alışverişinde de bulunduğunu belirten NATO yetkilisi, bu çerçevede, aralık ayında düzenlenecek NATO Liderler Toplantısı'nın da gündeme geldiğini aktardı.

Diğer taraftan Stoltenberg, Twitter'dan görüşmeye ilişkin paylaştığı mesajında, "Dışişleri Bakanı Pompeo ile mevcut güvenlik konuları üzerinde verimli bir görüşme yaptık. NATO, Afganistan'daki barış girişimlerini güçlü bir şekilde destekliyor. Yakın zamanda gerçekleşen korkunç saldırıları kınıyorum. NATO, Afgan güçlerini destekleme konusundaki kararlılığını sürdürüyor." şeklinde konuştu. 

YENİ AB YÖNETİMİYLE GÖRÜŞÜYOR 

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, ziyaret kapsamında Avrupa Birliği (AB) kurumlarına yeni seçilen liderlerle de bir araya geliyor. 

Mevcut AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker'in 1 Kasım'da yerini alacak Ursula von der Leyen'le dün akşam görüşen Pompeo'nun bugün, Avrupa Parlamentosu Başkanı David Sassoli, AB Konseyi Başkanlığına seçilen Charles Michel ve AB Yüksek Temsilciğine seçilen Josep Borrell ile görüşme yapması bekleniyor.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR