Koronavirüs Çocuklarda Tip 1 Diyabete Neden Olabilir

Koronavirüs salgınını önlemek için yapılan aşı çalışanlarının yanında oluşabilecek farklı yan etkilerde araştırılmaya devam ediyor. İngiltere'de yapılan yeni araştırma Koronavirüs'e yakalanan çocuklarda tip 1 diyabet gelişimi arasında bağ olabileceği ortaya çıkarıldı. İşte haberin detayları...

Koronavirüs Çocuklarda Tip 1 Diyabete Neden Olabilir

Koronavirüs Çocuklarda Tip 1 Diyabete Neden Olabilir

İngiltere'de yapılan yeni bir çalışma, yeni tip Koronavirüs ile çocuklarda tip 1 diyabet gelişimi arasında bağlantı olabileceğini ortaya koydu. Ateş veya öksürük dahil olmak üzere Koronavirüs semptomları ile başvuran bu çocuklardan 21'ine virüs ve antikor testi yapıldı. Yeni teşhis edilmiş diyabetli toplam 5 çocuğun halihazırda Koronavirüs'e yakalanmış olduğu tespit edildi.

ÇOCUKLARDA TİP 1 DİYABET VAKALARI ARTTI

İngiltere'nin önde gelen üniversitelerinden 'Imperial College London'ın internet sayfasında yer alan habere göre, çocuklar arasında tip 1 diyabet vakalarının, İngiltere'de Koronavirüs salgınının zirvesinde neredeyse iki katına çıktığı açıklandı.

Imperial College London'da görevli uzmanlar tarafından yürütülen çalışmada, ülkede Koronavirüs sebebiyle karantina sürecinin başladığı 23 Mart ile 4 Haziran arasında, Londra'nın kuzeybatısındaki 4 sağlık kuruluşunun yataklı 5 pediatri ünitesindeki çocuklardan alınan veriler incelendi. Salgının ülkede zirveye ulaştığı süreçte, 30 çocuk, söz konusu hastanelere yeni ortaya çıkan tip 1 diyabet ile başvurdu. Bu sayı, önceki yıllarda senenin aynı döneminde görülen tipik vaka sayısının yaklaşık iki katı olarak belirlendi.

Araştırmacılar, birimlerin ikisinde, her birinde 10 vaka olmak üzere tip 1 diyabet tanısı konulmuş çocuklarda artış olduğunu tespit etti. Bu sayı, önceki yıllarda nisan ve mayıs aylarında sırasıyla 2 ve 4 vaka olarak kayda geçmişti. Diğer üç birimdeki oranlar önceki yıllara benzerdi.

ÇOK FAZLA ARAŞTIRMA YAPILMALI

Çalışmanın yöneticisi,'Imperial College Healthcare NHS Trust'tan Karen Logan, 'Araştırmamız, salgının zirve yaptığı dönemde, çocuklarda yeni tip 1 diyabet vakalarının sayısının, önceki yıllara kıyasla kuzeybatı Londra'daki hastanelerin ikisinde alışılmadık derecede yüksek olduğunu gösterdi. Araştırmalarımızı ilerlettiğimizde, bu çocukların bazılarında aktif yeni tip Koronavirüs olduğunu ya da daha önce virüse maruz kaldığını gördük' ifadesini kullandı.

Bunun, bazı çocuklarda Koronavirüs ile tip 1 diyabet gelişimi arasında potansiyel ilişki olduğunu gösteren ilk çalışma olduğuna inandıklarını söyleyen Logan, 'İkisi arasında kesin bir bağlantı olup olmadığını belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var ancak bu arada hekimlerin bu potansiyel bağlantı konusunda dikkatli olacağını umuyoruz' şeklinde konuştu.

Aynı zamanda araştırmacılar, yeni tip Koronavirüs’ün dikensi çıkıntılarının pankreasta insülin yapan hücrelere saldırabileceğini bunun sonucunda da bu hücreleri yok edebileceğini düşünüyor.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR