Evlerimizden eksik etmediğimiz ve meyvesini çok sık tükettiğimiz kirazın sapı ne işe yarar? Kiraz sapının bilinmeyen faydaları nelerdir? Kiraz sapının sağlığa yararları nelerdir? Tadı damakta bırakan kiraz sapının faydaları haberin detayında saklı. İşte kiraz sapının bilinmeyen  faydaları...

KİRAZ SAPININ FAYDALARI NELERDİR?

Kiraz kadar sapıda sağlığa çok faydalıdır. Kiraz sapı prostat ağrısından kurtulmanıza yardımcı olurken, kadınların regl döneminde yaşadıkları ödemi atmalarını sağlar. İdrar söktürücü etkisi olan kiraz sapının toksin attırıcı etkisi vardır. 

Kiraz sapı sakinleştirir, idrar sökücüdür ve vücutta oluşan susuzluğu giderir.

Böbreklere oldukça yararlı olan kiraz sapı böbrekleri ve kanı temizler. Böbrek taşı oluşumunu geciktirir.

Kolesterolün düşmesine yardımcı olan kiraz sapı vücutta biriken fazla suyun atılmasını sağlar.

İdrar yolu enfeksiyonuna iyi gelen kiraz sapı karaciğere çok fazla yarar sağlar. Ayrıca kilo vermek isteyenler kiraz sapının suyunu içebilirler.

Kiraz sapı vücuttaki tuz dengesini bozmadan fazla suyu atar ve kanı sulandırır. Bu sayede damarların tıkanmasını önler. Klap-samar rahatsızlıklarının önüne geçer. Kalbin daha iyi çalışmasını sağlayan kiraz sapıdamarların içten yağlanmasını geciktirir.

REGL DÖNEMLERİNDE NASIL FAYDA SAĞLAR

Kadınlar regl dönemlerinde kurutulmuş kiraz sapını kaynatıp suyunu içerlerse vücutlarında ve özellikle yüzlerinde oluşan şişlik azalır. Dolaşımı artırıcı özelliği bulunan kiraz sapı vücuttan toksinlerin atılmasını sağlar. 

KİRAZ SAPI ÇAYI NASIL HAZIRLANIR

1 litre suya bir avuç kiraz sapını dökün. Kiraz sapları kaynamaya başladığı zaman altını kısıp 5 dakika demlenmeye bırakın. Altını kapattıktan sonra kiraz sapı suyunu soğumaya bırakın. Soğuyan suyu süzerek cam bir şişeye doldurun. Hazırladığınız kiraz sapı çayını buzdolabında muhafaza edin. Regl dönemlerinde bu çayı günde 1 bardaktan fazla tüketmeyin. 

Kiraz sapı çayı 3 gün boyunca korunabiliyor. 3 gün geçtikten sonra kalan çayı tüketmeyin. Sağlığınız açısından yeniden kiraz sapı çayı hazırlayabilirsiniz. 

Ayrıca yemeklerden önce ve yemeklerden 2 saat sonra içeceğiniz kiraz sapı çayı vücuttaki toksinleri atmanıza ve dolaşım bozukluğunu gidermeye yardımcı olacaktır.

AĞRILARA KİRAZ SAPI BANYOSUYLA SON

 

 

Eğer gözleriniz şişiyorsa ve ayaklarınız ağrıyorsa kiraz sapı banyosuyla ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz. 4 tutam kiraz sapını 3 litre suda 10 dakika kaynatın. Kaynayan suya 20 gram çubuk tarçın ve 5 gram ıhlamur ekleyin. 5 gram ıhlamur yaklaşık 15-20 yaprağa denk gelecektir. Hazırladığını bu karışım cildinize iyi gelecek. Cildinizin nefes almasını sağlayacaktır.  Hazırladığınız karışımı büyük bir kaba koyun ve ayaklarınızı 20-30 dakika kadar bu suda bekletin. Bu karışım sayesinde ağrılarınız azalacaktır.

Son Dakika Sağlık Haberleri için aşağı kaydırın.