Uymayanlara 625 Lira Para Cezası Kesiliyor!

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, zorunlu kış lastiği uygulaması kapsamında lastiklerini değiştirmeyen araç sahiplerine 625 lira idari para cezası uygulanacağını açıkladı.

Uymayanlara 625 Lira Para Cezası Kesiliyor!

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, zorunlu kış lastiği uygulaması kapsamında lastiklerini değiştirmeyen araç sahiplerine 625 lira idari para cezası uygulanacağını açıkladı. TŞOF Başkanı Fevzi Apaydın. 1 Aralık-1 Nisan tarihlerinde uygulamaya konulan zorunlu kış lastiği uygulaması hakkında bilgi paylaştı. Kış lastiğinin yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlarda zorunlu olduğunun altını çizen Apaydın, "Ayrıca kamyon ve otobüs türü araçların tahrikli dingilleri üzerindeki tüm lastiklerinde, kamyonet, minibüs ve otomobillerin tüm lastiklerinde, seyir sırasında değiştirilmek zorunda kalınan lastiklerin kış lastiği olması zorunludur. Sadece buzlu zeminlerde kullanılabilen çivili lastikler, kış lastiğinin yerini tutar. Römork lastiklerinde ise zorunlu değildir.” açıklamasını yaptı.

 

Kar Tanesi İşareti Bulunmalı

Araçlarda patinaj zinciri bulunması veya kullanılmasının kış lastiği zorunluluğunu ortadan kaldırmayacağını söyleyen Apaydın, kış lastiği derinlikleri hakkında da konuştu. Apaydın, “Kamyon, çekici, tanker ve otobüslerde 4 milimetreden, kamyonet, minibüs ve otomobil türü araçlarda ise kış lastiği derinliği 1,6 milimetreden az olamaz. Kış lastiklerinin yanaklarında, (M+S) veya kar tanesi veya her iki işarette bulunur. Aynı dingil üzerinde içte yer alan lastiklerde sırt deseni uygunluğu kontrol edilir. Lastikler kaplama ise diş derinliği ve sırt deseninin kış lastiğine uygun olması zorunludur.” ifadelerini kullandı.

 

Uymayanlara Para Cezası

Kış lastiği uygulamasının zorunluğu olduğunu belirten Apaydın, “Uygulamaya uymayan aracın sahibine 625 lira idari para cezası verilecek ve lastiklerini uygun hale getirebilecekleri en yakın yere gitmelerine izin verilecek.” şeklinde açıklamada bulundu.

Son Dakika Otomobil Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Otomobil Haberleri