Rusya Doğrudan Yatırım Fonu Başkanı Kirill Dimitriev, fonun 2019 senesinde Çin ile ilk kez ulusal para birimleriyle ticari işlem yapacaklarını duyurdu.

2019 YILINDA START VERİLİYOR

Dimitriev, ilk alışverişlerin 2019 senesinin başında olacağını söyleyerek, Çin Kalkınma Bankası ile mevcut değeri 10 milyar dolara denk gelen Çin Yuanı tutarında bir fon üstünde anlaştıklarını ifade etti ve Çin'in Heilongjiang bölgesinde bir yerel fon meydana getirildiğini söyledi.

PROJELER DEĞERLENDİRİLİYOR

Doğu Ekonomik Forumu'nda açıklama yapan Dimitirev projelerin hali hazırda görüşüldüğünü, ilk yatırımların 2019 senesinde olacağını ifade etti.

PUTİN, İLK SİNYALİ 2016'DA VERMİŞTİ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin 2016 senesinde yaptığı bir açıklamada Rusya ve Çin'in yabancı pazarlara bağımlılığı düşürmek için yerel para birimleriyle ticaret olabileceğini ifade etmişti.

2015 senesinden beri yapılan Doğu Ekonomik Forumu, Rusya'da yapılan en büyük forumlardan biri. Forum, Rusya'nın Uzak Doğu ticaretine ivme kazandırmayı ve Rusya ile uluslararası yatırımcılar arasındaki bağlantı kuvvetlendirmeyi amaçlıyor.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırın.