Rusya, S-400'lerin Teslimatının Başladığını Doğruladı

Rusya'nın, askeri-teknik işbirliğinden sorumlu federal servisi FSVTS, S-400 karadan havaya savunma sisteminin Türkiye'ye teslimatının başladığını doğruladı.

Rusya, S-400'lerin Teslimatının Başladığını Doğruladı

Rusya, S-400'lerin Teslimatının Başladığını Doğruladı

FSVTS görevlilerinin Sputnik'e açıklamasında, "FSVTS, S-400 sisteminin Türkiye'ye teslimatının başladığını doğrulamaktadır. Teslimatlar tarafların üstünde mutabık kaldığı tarihlerde yapılacaktır" denildi.

Rus görevlilerin açıklamasında başka bir ayrıntı yer almadı.

Daha önce Türkiye Milli Savunma Bakanlığı, söz hususu sistemin ilk parçalarının Türkiye'ye ulaştığını ve sevkiyatın devam edeceğini duyurmuştu.

Teslimat, Türkiye'nin bir Rus savunma sistemi almaya karar vermiş olması sebebiyle aylarca devam eden tartışmaları izliyor. ABD'nin açık yaptırım tehditlerine karşın Türkiye, Rus yapımı bu sistemi almaktan geri adım atmadı.

Yerleştirildiklerinde Türkiye S-400 bataryalarına sahip ilk NATO ülkesi olacak.

Kullanımda olan en iyi hava savunma sistemlerinden birisi olarak ifade edilen S-400, insanlı veya insansız her türlü hava aracının haricinde hem kruz hem de balistik füzeleri imha edebiliyor.

Azami menzili 400 kilometre, ulaşabildiği en yüksek irtifa da 30 kilometre olan bu sistem ayrıca, her hedefe iki füze kilitleyerek, eş zamanlı olarak 80 hedefi vurabiliyor.

Türkiye'nin Rusya'dan dört adet S-400 bataryası almasını öngören anlaşmanın değerinin 2.5 milyar dolar olduğu düşünülüyor.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR