O Komutan Açıkladı: Rusya 1300 Kişiyi Öldürdü!

Özgür Suriye Ordusu Genelkurmay Başkanı Tuğgeneral Ahmed Khalid Barri, 76 günden bu yana Suriye’de savaşa müdahil olan Rusya’nın saldırılarında 1300 ÖSO üyesi, ılımlı muhalif ve sivilin yaşamını yitirdiğini söyledi.

O Komutan Açıkladı: Rusya 1300 Kişiyi Öldürdü!

Özgür Suriye Ordusu Genelkurmay Başkanı Tuğgeneral Ahmed Khalid Barri, IŞİD ile mücadele için savaşa dahil olduğunu açıklayan, ancak hedefini ÖSO ve ılımlı muhalifler olarak belirlediğini öne sürdüğü Rusya’nın, PYD denetimindeki Afrin’e de iki helikopter silah yardımında bulunduğunu iddia etti.Suriye Geçici Hükümeti’nin Gaziantep’teki merkez binasında beraberinde Sağlık Bakanı Muhammed Vejih Cuma ve Adalet Bakanı Abdulrezzak El Hüseyin ile birlikte basın toplantısı düzenleyen ÖSO Genelkurmay Başkanı Barri, Rusya’nın 76 gündür Suriye’de rejime destek verdiğini ve özgürlük isteyen muhalifler ile sivilleri hedef aldığını söyledi.

’AMACI ESAD VE REJİME DESTEK VERMEK’

Rusya’nın terörle mücadele ve muhalefete yardım amacıyla Suriye’de bulunduğunu açıkladığını ancak bu durumun gerçeği yansıtmadığını ifade eden Barri şöyle dedi:

"Rusya’nın bugün Suriye’de tek amacı var o da Esad’a ve rejimine destek vermek. Savaş uçakları, savaş gemileri ile diktatör rejim lehine muhalifleri bastırıyor. Tek amaç rejimin ayakta kalmasını sağlamak.

IŞİD ile mücadele edeceğini söyleyen Rusya, 76 günlük süreçte hava saldırılarının yüzde 5’lik kısmını IŞİD’e karşı gerçekleştirirken, yüzde 95’lik kısmında ise Özgür Suriye Ordusu, ılımlı diğer muhalif gruplar ile sivilleri hedef aldı. Hama, İdlib, Dara, Şam gibi birçok noktadaki Özgür Suriye Ordusu birlikleri ve karargahları hava harekatında hedef alındı."

Rusya'nın "Rostov-on-Don" adlı denizaltısı Akdeniz'den Suriye'deki operasyonlara destek verdikten sonra Boğaz'dan geçerek tekrar görev bölgesi Karadeniz'e döndü.

PYD’YE SİLAH YARDIMI

Barri, uluslararası kamuoyuna muhaliflere yardım edeceğini aktaran Rusya’nın, Suriye’de sadece PKK’nın bu ülkedeki uzantısı PYD’ye silah yardımı yaptığını da öne sürerek, "Afrin’e inen iki Rus helikopteri buraya silah ve teçhizat desteği sağladı. Üstelik bu yeni değil, daha önce de iki kez PYD’ye Afrin’de silah desteği sağlandı" dedi.

RUSYA 23 SAĞLIK MERKEZİNİ VURDU

Suriye Geçici Hükümeti Sağlık Bakanı Muhammed Vejih Cuma ise Rusya’nın hava saldırılarında sadece son üç gün içerisinde 23 sağlık merkezinin hedef alındığını ileri sürdü.

Cuma, saldırılarda 78 sağlık personelinin öldüğünü belirtirken, kullanılan silahların imha amaçlı olduğunu ve yaralanan yedi kişiden beşinin tüm müdahalelere rağmen kurtarılamamasının bunun en bariz örneği olarak gösterilebileceğini söyledi.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR