Merkel'e 8 Yıl Önce Coronavirüs Raporu Sunuldu

8 yıl önce Almanya Başbakanı Angela Merkel'e sunulan coronavirüs raporu ortaya çıktı. Robert Koch Enstitüsü Başkanlığı'nda hazırlanan "Risk Analizi ve Halkı Koruma" başlıklı raporda "SARS-CoV" virüsünün mutasyona uğrayıp "pandemi" olacağı belirtildi ve önlem alınmazsa 7.5 milyon insanın öleceği ifade edildi.

Merkel'e 8 Yıl Önce Coronavirüs Raporu Sunuldu

Merkel'e 8 Yıl Önce Coronavirüs Raporu Sunuldu

Çin'in Vuhan kentinden yayılmaya başlayan coronavirüs salgını için henüz bir tedavi yöntemi bulunamazken, 8 yıl önce Almanya Başbakanı Angela Merkel'e sunulan rapor ortaya çıktı. Mecliste sunulan ve Robert Koch Enstitüsü ve çok sayıda bilim kurulunun hazırladığı raporda, "Mutasyona uğramış, yeni SARS-CoronaVirüs, Güneydoğu Asya’daki bir hayvan pazarından çıkacak. Tüm dünyayı saracak. Ülke olarak hazırlıklı olmalıyız. Üç yıl sürecek. İki kez mutasyona uğrayacak. Aşısı üç yılda ancak bulunacak. Bir kez hastalanan, iyileşmiş olsa bile mutasyona uğramış yeni virüsten yine etkilenebilecek. Önlem alınmazsa 7,5 milyon insan ölecek." ifadesine yer verildi.

HÜKÜMET RAPORA GÖRE ÖNLEM ALDI

Alman hükümeti kendilerine 8 yıl önce sunulan rapora dayanarak ülkedeki sağlık sistemini güçlendirip tüm önlemleri aldığı belirtildi. Öte yandan, bugün, Merkel’in açıkladığı tüm önlemlerin o günkü raporda aynen yer aldığı da ifade edildi.

"İNSANLARIN BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ HIZLA ÇÖKERTECEK"

'SARS Cov'un mutasyona uğrayacağı ön görülen raporda, "SARS Cov’un mutasyona uğramış hali olan yeni bir virüs gelecek ve insanların bağışıklık sistemini hızla çökertecek. 2003 yılındaki SARS CoV'dan çok farklı olan bu virüs hızla yayılacak. Bu yeni bir tür virüs olacak ve SARS CoronaVirüs, H5N1-Influenza'dan daha ağır sonuçlar doğuracak." denildi. Öte yandan yine başka bir ön görüye göre, Çin'den gelen Çinliler veya Çin'e giden 6 ile 10 Almanın bu hastalığı yayabileceği ve herkesin hastalığı 10 kişiye kadar bulaştıracağı belirtildi. 

VİRÜSÜN BELİRTİLERİ VE ETKİLEYECEĞİ YAŞ GRUBU 

Raporda ayrıca, coroavirüs belirtilerine de yer verildi ve "Yüksek ateş, kuru öksürük, hastaların çoğunda nefes darlığı, röntgen çekildiğinde akciğerlerde çeşitli bulgular, üşüme-titreme nöbetleri, bazen kusma hissi, baş dönmesi, kas ağrıları şeklinde olacak. Ayrıca ishal, baş ağrısı ya da vücutta çeşitli yerlerde egzama benzeri kızarıklıklar olabilir." ifadeleri kullanıldı. Virüsün etkileyeceği yaş aralığına da değinilen raporda, "Özellikle ileri yaşlardaki ve kronik hastalığı olanlarda yüzde 10'lara kadar varan ölümlere neden olabilecek. Çocuk ve gençlerde ölüm oranları yüzde 1'in altında kalacak. Gençler ve sağlıklı insanlar bir haftada bunu atlatacak, ancak yaşlıların tedavileri 60 günü bulabilecek." denildi.

3 dalga halinde gerçekleşecek olan salgının en tehlikelisi ilk dalga olarak gösterildi. Virüsün yayılmaya başladığı tarihte ilacı olmayacağını ön gören uzmanlar, virüsün Asya Kıtası'nda bulunan bir hayvan pazarından çıkacağını da tahmin etti.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR