Son Dakika Coronavirüs Haberleri Korona Yaz 8119'a Gönder 10 ₺ Bağışta Bulun

Karadağ Yeni Cumhurbaşkanını Seçti

Karadağ'da yapılan seçimlerin resmi sonuçları açıklandı. Sonuçlara göre, Demokratik Sosyalist Parti (DPS) Genel Başkanı Milo Djukanovic yüzde 54 oyla yeni cumhurbaşkanı seçildi.

Karadağ Yeni Cumhurbaşkanını Seçti

Karadağ Devlet Seçim Komisyonunun (DIK) duyurduğu cumhurbaşkanlığı seçimi kesin sonuçlarına göre, Demokratik Sosyalist Parti (DPS) Genel Başkanı Milo Djukanovic, oyların yüzde 53,9'unu alarak ülkenin yeni cumhurbaşkanı oldu.

DIK, Karadağ'da dün gerçekleştirilen ve 7 adayın mücadele ettiği cumhurbaşkanlığı seçiminin kesin sonuçlarını duyurdu.

Buna göre, daha önce altı dönem başbakanlık ve bir dönem cumhurbaşkanlığı yapmış olan Batı yanlısı Djukanovic, oyların yüzde 53,9'unu alarak ilk turda cumhurbaşkanı seçilmiş oldu.

DIK'tan yapılan duyuruya göre, Pozitif Karadağ Partisi Adayı Mladen Bojanic yüzde 33,4, Sosyal Demokrat Parti (SDP) Genel Başkan Yardımcısı Draginja Vuksanovic yüzde 8,2, Gerçek Karadağ Partisi (PCG) Genel Başkanı Marko Milacic yüzde 2,8, Adalet ve Barış Partisi (SPP) Genel Başkanı Hazbija Kalac yüzde 0,8, bağımsız aday Vasilije Milickovic ile Sırp Koalisyonu Adayı Dobrilo Dedeic ise yüzde 0,4'er oy elde etti.

Duyuruda, 56 yaşındaki Djukanovic'in ilk turda yüzde 50'nin üstünde oy alması sebebiyle ikinci tur yapılmayacağı, seçime katılım oranının da yüzde 63,9 olduğu açıklandı.

Djukanovic'in siyasi geçmişi kazanmasında etkili oldu

Bu arada, dün yapılan seçimi izleyen Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) ve Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) gözlemcileri de seçimle alakalı raporlarını vatandaşlarla paylaştı.

Raporda, Djukanovic'in seçimi ilk turda galip bitirmesinde 27 senelik politik geçmişinin etkili olduğu, DIK'ın da gerekli yasal aşamaları büyük oranda yerine getirdiği duyuruldu.

Raporda ayrıca, uluslararası gözlemcilerin bazı oy kullanma birimlerinde "oy satın alma" ile alakalı bazı usulsüzlükler bildirdikleri, adayların kampanyalarını özgür bir basın ortamında yaptıkları de yer aldı.

Karadağ'ın mevcut cumhurbaşkanı Filip Vujanovic'in görev süresi 20 Mayıs'ta resmi olarak bitecek. Djukanovic, bu tarihten sonra 5 yıl süresince cumhurbaşkanı olarak görev alacak.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR