Filistinliler Trump'ın İşgal Planını Protesto Ediyor

ABD Başkanı Trump'ın dün akşam açıkladığı 'Yüzyılın Anlaşması' ile Filistin'i işgal etme planı bölgedeki gerilimi yükseltti Filistinliler hakları olan topraklar için protesto gösterileri düzenlemeye başladı.

Filistinliler Trump'ın İşgal Planını Protesto Ediyor

ABD Başkanı Donald Trump'ın Filistin işgalini meşrulaştırmayı amaçlayan Ortadoğu Planı Beytüllahim'de protestocularla askerlerin çatışmasına yol açtı.

Lastik yakan eylemciler polise taş attı. İsrail askerleri protestoculara göz yaşartıcı gazla göstericilere saldırdı.

Batı Şeria'nın Nablus, Ramallah ve El Halil kentlerinde de göstericilerle İsrail askerleri arasında arbede meydana geldi. Zaman zaman askerlerin plastik ve gerçek mermilerle ateş açtığı ifade edildi.

FİLİSTİNLİ GRUPLAR GAZZE'DE BULUŞACAK

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Yürütme Komitesi Üyesi Azzam el-Ahmed, Filistinli grupların yakın bir zamanda Gazze'de bir toplantı gerçekleştirmeyi planladığını duyurdu.

Ahmed Ramallah'ta düzenlediği basın toplantısında, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın kendisine tüm Filistinli grupların katılacağı bir toplantıyı organize etme görevi verdiğini belirtti ancak toplantının tarihine hakkında ise bir bilgilendirme yapılmadı.

Toplantıya Hamas ve İslami Cihad'ın da katılacağını vurgulayan Ahmed, böylelikle Filistin iç siyasetinde yeniden birlik sağlanması için fiili olarak adım atılmış olacağını aktardı.

Hamas ve İslami Cihad'dan temsilciler yıllardan sonra ilk defa dün, ABD'nin planının ele alındığı Ramallah'taki toplantıda hazır bulunmuştu.

Abbas ise toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye'nin kendisini telefonla aradığını ve "yeni bir sayfa açma ve Gazze'de bir toplantı düzenleme konusunda anlaştıklarını" ifade etmişti.

Fetih ve Hamas arasında 2007'den bu yana devam eden siyasi bölünmüşlük, varılan pek çok anlaşmaya karşın sona erdirilememişti.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz