Dışişleri Bakanlığı: AB'nin Kıbrıs Türklerini Yok Sayan Teklifi Ciddiyetten Uzak

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aksoy, "Hiçbir açıklamasında, Kıbrıs Türklerinin Ada'nın doğal kaynakları üzerindeki eşit haklarına atıfta bulunmayan ve Kıbrıs Türklerini yok sayan AB'nin teklifi ciddiyetten uzaktır." dedi

Dışişleri Bakanlığı: AB'nin Kıbrıs Türklerini Yok Sayan Teklifi Ciddiyetten Uzak

Dışişleri Bakanlığı: AB'nin Kıbrıs Türklerini Yok Sayan Teklifi Ciddiyetten Uzak

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, AB Yüksek Temsilcisi Borrell'in, Türkiye ile GKRY'yi bir araya getirme teklifi hakkındaki soruyu yazılı cevaplandırdı.

"Hiçbir açıklamasında, Kıbrıs Türklerinin Ada'nın doğal kaynakları üzerindeki eşit haklarına atıfta bulunmayan ve Kıbrıs Türklerini yok sayan AB'nin bu teklifi ciddiyetten uzaktır." ifadesine yer veren Aksoy, öncesinde dile getirdiği üzere, Kıbrıs meselesi haledilene dek hidrokarbon kaynakları hususunda Kıbrıs Rumlarının muhatabının Kıbrıs Türkleri olduğunu vurguladı.

Sözcü Aksoy, bu bağlamda, GKRY Dışişleri Bakanı Nikos Hristodoulidis'in muhatabının da Türkiye değil, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay olduğunu dile getirerek şunları söyledi:

"Doğu Akdeniz meselesinde bir çözüm arzu ediliyor ise atılacak ilk adım, Ada'daki iki halkın bir an önce bir araya gelerek, hidrokarbon kaynaklarının araştırılması ve işletilmesi konusunda, gelir paylaşımı dahil ortak iş birliği mekanizması kurmalarıdır. KKTC'nin 13 Temmuz 2019 önerisi bunun için gerekli zemini sağlamaktadır. Kıbrıs Adası'nın batısında deniz yetki alanlarının sınırlandırılması ise ancak Kıbrıs meselesi çözüldükten sonra mümkün olabilir. Ülkemizin, Kıbrıs Cumhuriyeti unvanını gasbeden ve Kıbrıs Türklerini temsil etmeyen GKRY ile masaya oturması hiçbir şekilde söz konusu olamaz."

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR