Azerbaycan'da Askeri Seferberlik İlan Edildi

Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki sınırda 1 askerin şehit olmasından saatler sonra Seferberlik ve Askere Alma Hizmetleri’nden çağrı yapıldı. Ülkenin bazı şehirlerinde askere alımlar başladı.

Azerbaycan'da Askeri Seferberlik İlan Edildi

Azerbaycan’da bazı şehirlerde askeri alımlar başladı. Ermenistan ile artan gerilimde son olarak 1 asker şehit olmuş ve Azerbaycan tarafından Ermenistan’a ait bir İHA düşürülmüştü. Tüm bunların ardından Azerbaycan tarafında ciddi bir gelişme daha yaşandı.

SEFERBERLİK İLAN EDİLDİ

Azerbaycan Cumhuriyeti Seferberlik ve Askere Alma Hizmetleri Birimi’nin bildirisine göre Azerbaycan, yedek kuvvetlerdeki birimleri göreve çağırdı.

Seferberlik ve Askere Alma Hizmetleri’nin yaptığı çağrıda şu ifadeler yer aldı:

“Azerbaycan Cumhuriyeti’nin, askeri görev ve askeri hizmet ile ilgili kanununa göre askeri görevliler, yedekte oldukları dönemde, askeri eğitim, muayene ve özel toplantılara çağrılabilirler. Azerbaycan Cumhuriyeti Seferberlik ve Askere Alma Hizmetleri Birimi tarafından, yedekte olan askeri görevlilerin, çeşitli uzmanlık alanlarındaki eğitimlere katılmak üzere çağrılmasına karar verilmiştir.”

NELER YAŞANDI?

Azerbaycan Savunma Bakanlığı ayrıca Ermenistan’ın sınır ihlallerini arttırdığını ve sınır hattındaki durumun giderek kötüleştiği yönünde bir açıklamada bulundu. Ermenistan 12 Temmuz 2020’de Azerbaycan’ın Tovuz bölgesine yönelik gerçekleştirdiği saldırı ile ateşkesi bozarak iki ülke arasındaki gerginliği yeniden alevlendirmişti.

Tovuz bölgesi Türkiye’nin enerji güvenliği için de kritik bir konumda bulunuyor. Türkiye bu dönemde Azerbaycan’a her türlü desteği vereceğini belirterek çok sayıda birliğini de tatbikat ve eğitim için Azerbaycan’a gönderdi.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR