Almanya Şokta! İstifa Etti

Almanya'daki seçimlerde 3. olarak parlamentoya girmeye hak kazanan Almanya için Alternatif partisinin (AfD) lideri Frauke Petry istifa etti.

Almanya'daki seçimlerde 3. olarak parlamentoya girmeye hak kazanan, İslam ve göçmen düşmanı aşırı sağcı Almanya için Alternatif partisinin (AfD) lideri Frauke Petry istifa etti.

Alman basını, seçimleri yüzde 12.6 oranında oy alıp 3. sırada tamamlayan, İslam ve göçmen karşıtı aşırı sağcı AfD'nin Eş Genel Başkanı Frauke Petry'nin istifa ettiğini duyurdu. Speiegel OnlinE ve diğer basın kuruluşlarının duyurduğuna göre Patry "Bu adımı takip edeceğim açık" diye konuştu.

Fakat Patry tam olarak hangi tarihte istifa edeceğini söylemedi.

Petry'nin istifa haberi Almanya parlamentosunda (Bundestag) partisinin üyesi olarak değil bağımsız milletvekili olarak yer alacağını dün açıklamasından sonra geldi.

YÜZDE 13,5 OY ALDILAR

Sandık çıkış anketlere göre, AfD yüzde 13,5 ile üçüncü olarak ilk kez mecliste yer alacak. FDP de yüzde 10,5 ile dördüncü parti olacak ve yeniden meclise girecek.

Yeşiller yüzde 9,5 ile beşinci sırada yer alırken, Sol Parti de yüzde 9 oy oranına ulaşarak meclise girdi. 

ARD’nin sandık çıkış anketlerine göre Almanya Federal Meclisi’nde milletvekili dağılımı ise şu şekilde: CDU ve CSU 216, SPD 133, AfD 89, FDP 70, Yeşiller 63, Sol Pati 60.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR