Akıl Hastanesinde Korkunç Yangın! 23 Yatalak Hasta Can Verdi!

Rusya’nın Voronej kentinde bulunan bir akıl hastanesinde dün gece yangın çıktı. Ülkeyi yasa boğan faciada 23 kişi yanarak can verdi. 51 kişi alevler arasından kurtarılırken, 23 yaralının hastaneye kaldırıldığı açıklandı.

Akıl Hastanesinde Korkunç Yangın! 23 Yatalak Hasta Can Verdi!

Voronej Oblastı'na bağlı Alferovka köyünde cumartesi gecesi 23:00 sularında başlayan yangın, kısa sürede ahşap binanın tamamını sardı. 

Olay yerine gelen Acil Durumlar Bakanlığı ekipleri, yangını söndürme ve kurtarma çalışmalarına başladı. 

İlk önce sadece dört hastanın içeride kaldığı açıklandı. Acı tablo sabaha karşı ortaya çıktı. Rusya Başbakan Yardımcısı Olga Golodets, akıl hastanesinde yaşanan faciada can kaybının çok daha fazla olduğunu ve içeride kalan 23 hastanın yanarak can verdiğini duyurdu. 
 
RUS TELEVİZYONU: HASTALAR UYANAMADI ÇÜNKÜ...

Yangın çıktığında hastanede 70 hasta ve dört hemşire olduğu öğrenildi.

Acil Durumlar Bakanlığı, faciada hayatını kaybedenlerin büyük kısmının 60'lı ve 70'li yaşlarda olduğunu açıkladı.


AFP'nin Rossiya 24 televizyonundan aktardığına göre; ölenler, yatıştırıcı verilen yatalak hastalar. Bölgeden bildiren muhabir, hastaların verilen ilaçlar nedeniyle yangın sırasında uyanamadıklarını söyledi.

Yangına elektrik tesisatında meydana gelen kısa devrenin yol açmış olabileceği belirtilirken, olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

BENZER FACİALAR DAHA ÖNCE DE YAŞANDI

Rusya'da Sovyetler Birliği döneminden kalan ve altyapısı köhnemiş çok sayıda yapı, kamu kullanımına tahsis edilmiş durumda. Bu binaların sorumluları ise yangın güvenliği konusunda vurdumduymaz davranıyor.

Eylül 2013'te Rusya'nın kuzey batısında bulunan Novgorad bölgesinde yine bir akıl hastanesinde çıkan yangında 37 kişi hayatını kaybetmişti. Aynı yıl başkent Moskova yakınlarında bir psikiyatri kliniği alevlere teslim olmuş ve 38 kişi feci şekilde can vermişti.

2009 yılında ise Rusya yakın tarihinin en büyük facialarından birini yaşamıştı. Moskova'nın bin 200 kilometre doğusunda bulunan Perm kentinde bir gece kulübünde çıkan yangında 156 kişi hayatını kaybetmişti. 

2006 yılında da Moskova'da uyuşturucu bağımlılarının tedavi edildiği bir merkez yanmış, 45 kadın hayatını kaybetmişti.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR