ABD'nin F-35B uçağı 28 Eylül'de düşmesi sonucunda testler yeniden değerlendirildi. F-35'lerde teknik arızaların oluşmasıyla, ABD ve İsrail uçuçları durdurma kararı aldı.

YENİDEN TEST EDİLECEKLER

İsrail Hava Kuvvetleri envanterindeki F-35I tipi uçaklarda ilk aşamada herhangi bir teknik arıza rapor edilmemişti, yapılacak testlerin günlerce sürebileceği kaydedildi.

Açıklamada, ek olarak İsrail ordusunun ihtiyaç duyduğu takdirde F-35'lerin tam donanımla hazır olacağı açıklandı. 

ABD Savunma Bakanlığı, geçen ay Güney Carolina eyaletinde bir F-35B tipi savaş uçağının düşmesi sonrası bugün dünya genelinde tüm F-35 uçuşlarını durdurma kararı almıştı.

İSRAİL'DE 12 UÇAK VAR

İsrail ordusu mayıs ayında yaptığı açıklamada, sahip olduğu F-35 savaş uçaklarını iki kez iki farklı hedefe yönelik saldırılarda kullandığını duyurmuş ve İsrail'in F-35'leri ilk kez bir operasyonda kullanan ülke olduğunu ifade etmişti.

ABD'den 50 adet F-35 sipariş eden İsrail ilk aşamada 12 uçak teslim aldı.

İLK KAZA 2 HAFTA ÖNCE YAŞANDI

ABD'nin Güney Carolina eyaletindeki Deniz Piyadelerine ait Beaufort Hava Üssü'nden kalkan bir F-35B uçağı, 28 Eylül'de üsse 8 kilometre mesafe kala düşmüştü.

Bunun F-35 uçaklarının ilk kazası olduğu belirtilirken dikey kalkış ve iniş yapabilen F-35B uçaklarında birçok teknik arızanın oluştuğu düşünülüyor.

Ekim 2016'da yine aynı üsten havalanan bir F-35B'nin motorunda yangın çıkmış ve pilot üsse zorunlu iniş yaparak düşmekten son anda kurtulmuştu.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırın.