ABD ile Brezilya Amazon Ormanları İçin 100 Milyon Dolarlık Fon Kurdu

Brezilya ve ABD'nin, Amazon bölgesinde özel sektörün gelişmesini destekleyeceği kaydedildi. ABD ve Brezilya Amazon bölgesinde özel sektörün liderliğinde, biyoçeşitliliğin artırılması için 100 milyon dolarlık bir fon kuracak.

ABD ile Brezilya Amazon Ormanları İçin 100 Milyon Dolarlık Fon Kurdu

ABD'nin başkenti Washington'a ziyaret gerçekleştiren Brezilya Dışişleri Bakanı Ernesto Araujo, ABD'li mevkidaşı Mike Pompeo ile görüştü.

Görüşmede Araujo ve Pompeo'nun, iki ülkenin Amazon bölgesinde özel sektörün gelişmesini destekleme konusunda hemfikir olduğu, aynı zamanda özel sektörün liderliğinde 100 milyon dolarlık Amazon için biyoçeşitlilik koruma fonu oluşturmayı taahhüt ettiği kaydedildi.

Brezilya Dışişleri Bakanı Araujo, Amazon Yağmur Ormanları'nı ekonomik kalkınmaya açmanın, bu bölgeyi korumanın tek yolu olduğunu savunarak "Ormanı korumanın tek yolu olduğuna inandığımız Amazon için kalkınma yaratma çabasında bir arada olmak istiyoruz. Yani yeni girişimlere, iş sahaları yaratan, Amazon halkı için kazanç yaratan yeni üretken girişimlere ihtiyacımız var. Bu noktada ABD ile ortaklığımız bizim için çok önemli olacak." şeklinde konuştu.

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo da biyoçeşitlilik yatırım fonunun, Amazon'da ulaşılması zor bölgelerde işletmelere destek olacağını dile getirdi.

Bolivya, Brezilya, Kolombiya, Ekvador, Guyana, Peru ve Surinam geçen hafta Amazon Nehir Havzası'nı korumaya yönelik önlemler konusunda anlaşmıştı. Yedi ülke, afet yanıt ağı ve uydu gözlemi kurulması için bir anlaşma imzalamıştı.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Dünya Haberleri