ABD'de Gözaltına Alınan 300 Göçmen Serbest Bırakıldı

ABD'nin Mississippi eyaletindeki 7 gıda işleme tesisine gerçekleştirilen baskında gözaltına alınan 680 göçmen işçiden 300'ü ssalıverildi.

09.08.2019-17:39 - (Son Güncelleme: 09.08.2019-17:36)ABD'de Gözaltına Alınan 300 Göçmen Serbest Bırakıldı

ABD'nin Mississippi eyaletinin güneyinde, çarşamba günü gıda işleme tesislerine düzenlenen baskında gözaltına alınan 680 göçmen işçiden 300'ünün serbest bırakıldığı açıklandı.

BBC'nin haberine göre, ABD Göçmenlik ve Gümrük Muhafaza (ICE) Sözcüsü Bryan Cox, yaptığı açıklamada, baskınlarda gözaltına alınan kişilerden 300'ünün serbest bırakıldığını, geri kalanların ise ICE gözaltı merkezine götürülerek, orada tutulacağını söyledi.

Cox, serbest bırakılan kişilerin de daha sonra mahkemeye çıkarılacağını dile getirildi.

Baskınların, gözaltına alınan işçilerin çocukları açısından "acımasızca ve zararlı" olduğu yönündeki eleştirilere yanıt veren Cox, gözaltındakilere ailelerinde bakıma muhtaç kimse ya da okul çıkışı alınması gereken çocuklarının olup olmadığının sorulduğunu ve bu kişilere, çocuklarıyla ilgili ayarlamalar yapabilmeleri için telefona erişim imkanı sağlandığını sözlerine ekledi.

Cox, ICE'nin, durumdan okulları haberdar etmek ve ebeveynleri kendilerini okuldan alamayacak çocuklar için irtibat bilgileri sağlamak üzere iki iç güvenlik soruşturmaları çalışanını görevlendirdiğini de ifade etti.

ICE'den, gözaltına alınanların uyruklarına ilişkin ayrıntılı bilgi paylaşılmadı.

ABD TARİHİNDE BİR EYALETTE YAPILMIŞ EN BÜYÜK GÖÇMEN OPERASYONU

ICE Müdür Vekili Matthew Albence, çarşamba günü Mississippi eyaletinin güneyindeki 7 gıda işleme tesisine düzenlenen baskında 680 göçmenin gözaltına alındığını açıklamış ve baskının, muhtemelen ABD tarihinde bir eyalette yapılmış en büyük göçmen operasyonu olduğunu belirtmişti.

Göçmenlerin, ABD'de yaşamak için uygun belgelere sahip olmadığı iddia edilmişti.

Yetkililer, yaklaşık 600 görevlinin, göçmen işçilerin kaçmasını önlemek için tarlaların çevresinde konumlandırıldığını kaydetmişti.

Göçmen karşıtı politikaları nedeniyle eleştirilen ABD Başkanı Donald Trump, yasa dışı göç ve uyuşturucu trafiğiyle mücadele gerekçesiyle Meksika ile ABD sınırına duvar örülmesi gerektiğini savunuyor.

Trump'ın, göçmenler için sürekli aşağılayıcı ifadeler kullanmasının, toplumda göçmen karşıtlığını artırdığı eleştirileri yapılıyor.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR