Tahmini üç sene önce keşfedilen 650 metre çapında olan ‘2014 JO25’ isimli göktaşı, tahmini olarak 1.8 milyon kilometre mesafeden, dünyayı sıyırarak geçti.

Göktaşının geçişi, çarpışma durumu söz konusu olmamasına karşın, göktaşının büyük olması yani boyutlarından dolayı yakın bir geçiş gerçekleştirdiği düşünülüyor.

‘2014JO25’ isimli göktaşı, 2014 senesinin mayıs ayı içerisinde NASA’nın Arizona Üniversitesi ile beraber yürüttüğü Dünya’ya Yakın Cisimler Gözlem Programı kapsamında, Catalina  Gökyüzü Araştırma Merkezi taraından bulundu.

GÖKTAŞI DÜNYADAN İKİ GÜN BOYUNCA İZLENEBİLECEK

Dünyaya güneş tarafından doğru gelen ve yansıtma özelliği aydan tahmini iki kattan daha fazla olan göktaşı küçük teleskoplar ile bile iki boyunca görülebilecek.

Her hafta aynı uzaklıktan göktaşı geçişleri olsa da, bu ebatlara sahip bir göktaşı, 2004 senesinde tahmini 1450 kilometre uzaklıktan geçen  göktaşı Toutatis’ten sonra ilk defa oldu.

Aynı ebatlara sahip bir göktaşı olan 800 metre çapında ‘1999 AN10’un 2027 senesinde dünyaya yakın bir şekilde geçmesi bekleniyor. Yapılan araştırmalara göre bu geçişin 385 bin kilometre uzaklıktan gerçekleşeceği tahmin ediliyor.

Bütün uzay konusunda meraklı olan kişiler iki gün boyunca, bu büyük göktaşını takip etme fırsatını bulmuş oldu.