Arnavutluk Turu

Arnavutlar, çoğu zaman kendilerini ‘shqiptare’ (kartal oğulları) olarak adlandırmaktadırlar. Zorlu tarihlerinin çoğunda tarihsel, kültürel ve sosyal faktörlerin bir kompleksi nedeniyle göreceli tecrit ve karanlıkta yaşadılar.

Arnavutluk Turu

Arnavutluk Turu

Arnavutluk uzun süredir yurtdışında fetih arayan çeşitli uluslar ve imparatorluklar için köprü görevi görmüştür. Arnavutluk 1912'de bağımsız ilan edildi, ancak ertesi yıl Avrupa'nın büyük güçleri (Avusturalya, Macaristan, İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya ve Rusya) tarafından sınır toprakları komşu ülkelere tahsis edilmiştir. Dilleri Arnavutçadır, nüfus sayısı 2019 tahmini verilerine göre 2.861.000’dir.

Arnavutluk’un Tarihi Yerleri

Arnavutluk seyahatinizde görmeniz gereken tarihi yerler;

Apollonia: Yunan kolonistler tarafından kurulmuş ve Illyria'daki en önemli antik Yunan şehirlerinden biri haline gelmiştir.

Ardenica Manastırı: Doğuş Manastırı olarak bilinen manastır, ziyaretçiler için kurulmamıştır.

Butrint – Buthrotum: Arnavutluk'un önemli miras alanlarından biridir. Arnavutluk seyahatinizde bu arkeolojik alanı mutlaka ziyaret edin.

Durrës Roma Amfitiyatrosu: Durrës şehrindeki Roma amfitiyatrosunun Balkan yarımadasında bu tür en büyük yapı olduğu söylenir. Tahmini olarak 20.000 kişiyi barındırmaktadır.

Kapllan Paşa Türbesi: 1820 yılında inşa edilen bu sekizgen türbe, 1819'da ölen Tiran'ın Osmanlı yöneticisi Kapllan Paşa için yaptırılmıştır. Kalıntıları daha sonra İstanbul'a geri gönderilmiştir.

Buna ek olarak Arnavutluk seyahatinizde görmeniz gereken diğer tarihi yerler şunlardır;

Kruje Kalesi, Phoenice Arkeoloji Parkı, Selça e Poshtme Kraliyet Mezarları, Skanderbeg Müzesi’dir.

Arnavutluk’un Doğal Güzellikleri

Arnavutluk seyahatinizde görmeniz gereken doğal güzellikler;

Cirokastra: Genellikle 'Taş Kent' olarak adlandırılan büyüleyici Arnavut kaldırımlı sokaklar şehrin en baskın özelliğine doğru yol alır.

Lin: Lin'in güzel göl kenarı konumu, piknik ve kürek çekmek için ideal kumlu ve çakıl taşlı plajları olan güzel bir köydür.

Saranda: Saranda, canlı bir turizm kasabası ve ülkenin en popüler destinasyonlarından biridir.

Buna ek olarak Arnavutluk turunuzda görmeniz gereken doğal güzellikler şunlardır;

Berat, Theth, Ksamil (Arnavutluğun en popüler yeri), Dhermi, Korça, İşkodra’dır.

Arnavutluk Gezilmesi Gereken Yerler

Arnavutluk turunda gidilecek en popüler yerler;

Arnavutluk Rivierası (turistlerin ziyaret etmesi için belki de ülkenin en popüler yeridir), Himara Plajı, Tiran (Arnavutluk meydanı), Llogara Geçişi, Pogradec, Koman Gölü, Gjirokastra’dır.

Arnavutluk’un Meşhur Lezzetleri

Arnavutluk turunda mutlaka tatmanız gereken meşhur lezzetler ve Arnavutluk mutfağı; Et ve sebzeler, ağır güveç, lahana turşusu, beyaz peynir, ekmekler, pirinç ve füme et ile birlikte temeldir.

 Yetiştirilen en popüler sebze patlıcan, biber, domates, salatalık, zeytin (çoğu öğüne eşlik eden) ve baklagillerdir. Çoğunlukla patates, havuç, lahana, barbunya fasulyesi, soğan, sarımsak ve ceviz göreceksiniz.

Et yemekleri, Arnavutluk'ta bulabileceğiniz en yaygın yemektir. En popüler olanı dana güveç (ferges), fermente süt sosunda sığır eti (rosto-misalche-kosi), lahana ruloları (sarma) et ve sebze ile doldurulmuş koyun kapamadır (kukurech).

Hemen hemen tüm et yemekleri, bazı yeşilliklerin yanı sıra ekmek ve / veya pilav ile servis edilir.

Bunların yanı sıra tatmanız gereken diğer lezzetler şunlardır; Byrek, Fergese, Tavë Kosi, Speça me gjize (fırında pişen özel pilav), Kızarmış Kaçkavall (peynir çeşidi) ve Baklavadır. Türkiye’nin yanı sıra Balkan Yarımadası'nın yıldızıdır: Arnavutluk'a seyahat ettiğinizde her yerde ve çeşitli boyutlarda ve çeşitlerde bulacaksınız.

 

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR