15 Eylül 2019
  • Istanbul 22.78°
  • Ankara 23°
  • Izmir 27.22°
İmsak 05:10
Güneş 06:37
Öğle 13:05
İkindi 16:35
Akşam 19:22
Yatsı 20:43
BIST103.072
Dolar5,6913
Euro6,3238
Altın272,3742

Kronik Vücut Ağrılarının En Önemli Nedeni Ne?

Türk doktorları tarafından yapılan araştırma D vitamini ile kas eklem ağrısı arasında yakın ilişki olduğunu ortaya çıkardı. Araştırmaya göre kas ve eklem ağrısı yaşayanların yüzde 74'ünde D vitamini eksikliği olduğu görüldü. Peki ağrıların baş rolünde hangi olumsuz yaşam koşulları var?

Kronik Vücut Ağrılarının En Önemli Nedeni Ne?

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Muharrem Çidem'in öncülüğünde fizik tedavi kliniğine yaygın vücut ağrısıyla başvuran 14 bin 925 hasta üzerinde yapılan araştırma sonucuna göre, bu hastaların 11 bin 29'unda D vitamini eksikliği olduğu tesbit edildi.

BAŞKA HASTALIKLARLA DA İLİŞKİLİ OLABİLİR

D vitamini eksikliğinin kas ve eklem ağrılarının yanı sıra başka hastalıklarda da ana etken olmasa dahi, ilişkili olduğunu belirten Doç. Dr. Çidem, "D vitamini eksikliği ile ilgili yapılan çalışmalarda halsizlik, yorgunluk, depresyona eğilim, Multipl Skleroz, tansiyon, kalp, diyabet gibi birçok hastalıkla ilişkilendirildiği biliniyor" dedi.

MODERN TOPLUMLARDA GÜNEŞ GÖRMÜYORUZ

D vitamini eksikliğinin artmasındaki en önemli etkenlerden birinin modern yaşam şekli olduğunu ifade eden Doç. Dr. Çidem, "Modern toplumlarda biz artık bahçeli müstakil evler yerine apartman dairelerinde yaşıyoruz. Hafta sonları açık alanlara gitmek yerine alışveriş merkezlerine gidiyoruz. Dolayısıyla güneşe maruziyetimiz olmuyor. D vitamininin sentezi için de güneşe maruz kalmak şart. Biz besinlerle yeteri kadar D vitamini alamıyoruz. Modern toplumda bunu başaramıyoruz" dedi. 

YAĞLI BALIK, YUMURTANIN SARISI, DANA KARACİĞERİ VE TEREYAĞ TÜKETİN

D vitamini sentezi için güneşin şart olduğunu ifade eden Doç. Dr. Çidem, "Besinlerle yeteri kadar D vitamini alamıyoruz ama yine de D vitamini bakımından zengin olan besinler var. Yağlı balık türleri, yumurtanın sarısı, dana karaciğeri, tereyağ gibi besinler de D vitamini bakımından zengin" dedi. 

 

Son Dakika Sağlık Haberleri için sayfayı aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Sağlık Haberleri