Mevsimsel Alerjiyi Geldiği Gibi Gönderecek 5 Beslenme Önerisi

Havaların ısınması, baharın gelmesiyle siz de burun akıntısı, hapşırma, öksürük gibi alerjen tepkiler vermeye mi başladınız? Günlük hayatta yapacağınız bazı değişikliklerle bu belirtileri ortadan kaldırabilir veya azaltabilirsiniz. Peki neler yapabiliriz?

Mevsimsel Alerjiyi Geldiği Gibi Gönderecek 5 Beslenme Önerisi

Bahar Alerjisini İyi Beslenerek Önleyin

Mevsimsel alerjinin ilk kuralı, sizde alerjiye sebep olan şeyi öğrenip ondan uzak durmak. Polen alerjisi olanlar dışarda daha az zaman geçirmeli, ev tozundan rahatsız olanlar da havalandırmayı arrtırmaları gerebilir.

5 BESLENME ÖNERİSİ

1. C vitamininden zengin yeşil yapraklı sebzeler, çilek, yaban mersini, limon gibi meyveler her gün yenmeli. Yapılan çalışmalar C vitamininden zengin beslenen bireylerin alerjik rinit semptomlarının azaldığını gösteriyor. Özellikle bu mevsimde C vitamini yönünden beslenmenizi zenginleştirin.

2. Bağırsaklarınızı önemseyin ve probiyotik besinlere beslenmenizde daha çok yer verin. Çünkü yapılan çalışmaların bir çoğu sağlıklı bir bağırsak mikrobiyotasının alerjileri önleyebileceğini gösteriyor.

3. A vitamini öncüsü, betakaroten kaynağı besinlere ağırlık verilmeli. Beta karotenler, A vitamininin antioksidan öncüsüdür, bağışıklık sistemini güçlendirirerek dolaylı yoldan mevsimsel alerjiye fayda sağlayabilir. Genellikle sarı, turuncu renkli meyvelerde ve yeşil yapraklı sebzeler bol miktarda bulunur.

4. Propolis bağışıklık sisteminin en önemli destekleyicilerinden. Antienflamatuvar ve antioksidan özelliğiyle özellikle mevsim geçişlerinde tüketilmeli.

5. Zerdeçalı ihmal etmeyin. Son dönemlerin en popüler baharatlarından biri olan zerdeçal, içerdiği kurkumin sayesinde antienflamatuar özellik de gösteriyor ve alerji semptomlarını azaltıcı bir etkisi olduğu biliniyor.

Bunların yanı sıra bol su içmeyi,  düzenli uyumayı ve egzersiz yapmayı da ihmal etmeyin. Bütün bunlara dikkat etmenize rağmen hala yoğun bir şekilde alerjik semptomlar taşıyorsanız hekim kontrolünde ilaç tedavisini de ihmal etmemelisiniz.

 

Son Dakika Sağlık Haberleri için sayfayı aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Sağlık Haberleri