Bilerek HIV Bulaştırdı, 24 Yıl Hapis Cezası Aldı

İtalya’da HIV virüsü taşıdığını bilmesine rağmen korunmadan cinsel ilişkiye giren ve 30 kadına virüs bulaştıran 36 yaşındaki Valentino Talluto, mahkeme tarafından suçlu bulundu.

Bilerek HIV Bulaştırdı, 24 Yıl Hapis Cezası Aldı

Bilerek HIV Bulaştırdı, 24 Yıl Hapis Cezası Aldı

Roma’da yaşayan Valentino Talluto, 2006 yılından 2015 yılına kadar bilinçli olarak, AIDS’e neden olan HIV virüsünü birçok kadına bulaştırınca, ‘ağır yaralama’ suçundan cezaya çarptırıldı.

İtalya basınında yer alan haberlere göre Talluto, HIV virüsünü taşıdığını öğrenmesinin ardından, internet siteleri ve sosyal medyadan kadınlarla iletişim kurarak, korunmadan cinsel ilişkiye girdi. Talutto hakkında açılan dava, 2015 yılında bir kadının şikayeti ile açıldı. 

Hukuki işlemler devam ederken Talluto’ya 57 farklı kişi suçlamada bulundu. Bu 57 kişinin içinden 30 kişide HIV virüsü tespit edildi. Duruşma devam ederken 2017’de Talluto’ya ilk mahkumiyet kararı verildi. 2017 yılında mahkeme, ağır yaralama suçu ile 24 yıl hapis kararına vardı, ancak ‘salgına yol açma’ suçlaması ile istenen ömür boyu hapis cezası kabul edilmedi.

24 yıl ceza, bir sonraki yıl İstinaf Mahkemesi tarafından 22 yıla indirildi. Ancak 2019 senesinde ise Yargıtay, İstinaf Mahkemesi’nin verdiği kararı iptal etti. Tekrar gerçekleşen bu yargılamada Roma İstinaf Mahkemesi, dün Talluto’ya 24 sene hapis cezası verdi.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR