Ford V Ferrari Oscar Adayı

Scuderia Ferrari'yi yenmek için bir araba tasarlamalarını direktif verdi Ford GT40 modeli tasarlandı.

Ford V Ferrari Oscar Adayı

Ford V Ferrari Oscar Adayı

Ford ve Ferrari Arasındaki Rekabet

Ford Motor Company 1963 senesinde Enzo Ferrari'ye Ferrari'nin olasılık bir satışı için yanaşmıştır. Teklifin Ferrari'nin yarış takımını da içerdiğini öğrenen Enzo Ferrari konuşmaları tek taraflı sona erdirir. Ferrari'nin yarış takımı 1958 ve 1960 senesinden itibaren 1965 senesine kadar her sene Le Mans 24 Saat yarışlarını kazanmıştır. Le Mans 24 Saat, 1923 tarihinden beri her yıl düzenlenen dünyanın en eski dayanıklılık motor sporudur. Teklifin geri çevrilmesini üzülen Henry Ford II, şirketin yarış bölümünü Scuderia Ferrari'yi yenmek için bir araba tasarlamalarını direktif verir.

Ford GT40 Modeli Tasarlanır


24 saat Le Mans yarışını dört kez üst üste (1966-1969) kazanan spor otomobil. Uzun mesafe spor otomobil yarışlarını 1960-1965 arasında beş kez üst üste kazanan Ferrari'ye rakip olarak üretilmiştir. Araçta Ferrari'nin 3.0 lt. ve 4.0 lt. hacimli motorlar kullanmasına karşılık büyük hacimli Ford V8 motorları (4.9 lt. ve 7 lt.) kullanılmıştır. Günümüzde aracın üretimi Shelby-American Inc. ve Superformance LLC. tarafından yapılmaktadır.

Rekabetten Film Sektörüne "Asfaltın Kralları" 

1966 yılında düzenlenen Le Mans 24 Saat Yarışı’nın gerçek hikayesini konu alıyor. Henry Ford II ve Lee Iacocca ikilisi, tuhaf ancak kararlı bir grup Amerikalı mühendis ve tasarımcıdan sıfırdan bir otomobil yapmalarını ister. Otomotiv vizyoneri Carroll Shelby (Matt Damon) ve İngiliz şoförü Ken Miles’ın (Christian Bale) başını çektiği ekip, uzun yıllardır pistlere egemen olan Ferrari’yi Fransa’da düzenlenen 1966 Le Mans Dünya Şampiyonası’nda alt etmek için işe koyulur.


Yorum Yaz

Diğer Otomobil Haberleri