Kuraklık Nedir?

Su kaynaklarının azalması, iklim değişiklikleri, fazla su tüketimi gibi sebeplerden dolayı artan kuraklık endişelere yol açtı. Bununla birlikte vatandaşlar, kuraklığın ne olduğunu araştırmaya başladı. Peki kuraklık nedir? Kuraklık neden olur?

26.02.2021-15:17 - (Son Güncelleme: 26.02.2021-15:17)Kuraklık Nedir?

Ülkemizin ve dünyanın yakın gelecekteki en büyük sorunlarından biri kuraklık. Özellikle küresel ısınmayla birlikte değişen iklimler, kuraklığa sebep oluyor. Bütün dünyanın ortak problemi olan kuraklığın ne olduğu ve nasıl önlenebileceği merak konusu oldu. Peki kuraklık nedir? Kuraklık neden oluşur? Kuraklığın sonuçları nelerdir? Kuraklık nasıl önlenir?

KUARKLIK NEDİR?

Herhangi bir yerdeki nem miktarında yaşanan azalmaya bağlı olarak oluşan su kıtlığına kuraklık denir. Uzun zamanda meydana gelen kuraklık, yağışlardaki ve su kaynaklarındaki azalmayla oluşan bir doğa olayıdır. Başka bir tabirle hava sıcaklığının yükselmesiyle havadaki nem miktarının düşmesi kuraklığa sebep olur. Kuraklık meydana geldiği bölgede olumsuz etkilere yol açar.

Bir doğa olayı olan kuraklığın bir başka nedeni de insanlardır. Orman tahribatı ve doğal yaşam alanlarına zarar verilmesiyle ekolojik sistemde bozulmalar ortaya çıkar ve kuraklık oluşur.

KURAKLIK NEDEN OLUŞUR?

Kuraklığın meydana gelmesi birden fazla nedene bağlıdır. Bunlar:

Bir bölgede oluşan yüksek sıcaklığın nem dengesini bozması,

Yağışların azalması,

Coğrafi yapı ve hava basıncında meydana gelen değişiklikler,

Doğal yaşamın tahrip edilmesi,

Sanayi atıklarının doğaya bırakılması,

Zehirli gaz salımı,

İnsan etkisiyle hızlanan küresel ısınma kuraklığın başlıca nedenlerindendir.

KURAKLIK NASIL ÖNLENEBİLİR?

Dünyanın ve ülkemizin en önemli sorunlarından başında kuraklık gelmektedir. Bu durumu önlemek için alınması gereken tedbirler bulunmaktadır. Bu tedbirlerin ilk maddesi ise kuraklık sorununun ne olduğunu ve neden dolayı oluştuğunu bilmektir.

Yağışları takip etmek de kuraklığı önlemek için alınabilecek tedbirlerdendir. Bunların yanı sıra ekolojik sisteme zarar vermemek ve ağaçların tahrip edilmemesi de kuraklığın önlenmesi için önemlidir. Ayrıca aşırı ve gereksiz su tüketimini azaltmak, zararlı gazların ve fabrika gidenlerinin doğaya salınmasına engel olmak kuraklığın önlenebilmesinde önemli rol oynamaktadır.

KURAKLIĞIN SONUÇLARI NELERDİR?

En ciddi doğa sorunlarından biri olan kuraklık, ekolojik sistemi, insan hayatını ve diğer canlıların yaşam alanını olumsuz olarak etkiler. Ormanların tükenmesine ve iklim değişikliğine de yol açar. Tarım alanlarının yeterince sulanmamasına neden olan kuraklıkla birlikte topraktan alınan verim azalır. Bununla birlikte ekonomide de ciddi sıkıntılar oluşur. Su kaynakları tükenen hayvanların toplu ölmesi de öngörülen kuraklık sonuçlarından biridir.

TÜRKİYE'DE KURAKLIK HANGİ SEVİYEDE?

Türkiye kuraklıktan en fazla etkilenen ülkelerden biridir. Ülkemizde yaşanacak kuraklık, tarım faaliyetlerini önemli ölçüde etkilemektedir. Peki Türkiye'de kuraklık hangi seviyede?

Ülkemizde Ege, Marmara ve Karadeniz Bölgesinde kuraklık artarken İç Anadolu Bölgesinde yaşanan kuraklık normal seviyededir. İşte Türkiye'nin kuraklık haritası:

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR