Kakule Faydaları Nedir, Nasıl Tüketilir?

Kakule tohumları, pek çok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Peki, kakulenin faydaları nelerdir? Kakulenin zararları nelerdir? Kakule nasıl tüketilir? Detaylar haberimizde...

04.03.2020-18:03 - (Son Güncelleme: 19.11.2021-13:50)Kakule Faydaları Nedir, Nasıl Tüketilir?

Kakule, zencefilgiller ailesi ait olan ve yıl boyunca yeşil kalan bir bitkidir. Dik sapları parmak kalınlığında olan kakule 30 ila 50 cm kadar büyüyebilir. Kakulenin çiçekleri küçük boyutta ve sarımtırak bir renktedir. Yaprakları koyu yeşil renk olan kakule hançer şeklindedir. 

Kakule tohumları, pek çok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Kakulenin yapraklarının ucundan elde edilen uçucu yağ, ilaç ve parfümlerin içeriğinde yer alır. Peki, kakulenin faydaları nelerdir? Kakulenin zararları nelerdir? Kakule nasıl tüketilir? 

DOĞAL ŞİFA KAKULENİN FAYDALARI 


- Kakule iyi bir idrar söktürücüdür.

- Kakulenin akciğerler için antiseptik özelliği bulunmaktadır.

- Kakule toz haline getirilip buruna çekildiği zaman nezleyi keser.

- Zihin açıcı özelliği bulunan kakule unutkanlığı giderir.

- Afrodizyak özelliği taşıyan kakule düzenli kullanıldığında cinsel gücü artırır.

- Dizanteri hastalığına şifa olan kakule; astım, bronşit gibi solunum yolu rahatsızlıklarında kullanılır.

- Kakule kansere karşı vücudun direncini artırır.

KAKULE MİDEYE İYİ GELİR Mİ?

- Mide bulantısını geçiren kakule mide ağrısı ve kramplara iyi gelir.

- Hazımsızlık sorunu çekenlerin yemekler ile birlikte kakule tüketilmesi önerilir çünkü kakule mideyi rahatlatıcı bir özellik barındırır. Mide ve bağırsak gazlarını giderir.

KAKULE NASIL TÜKETİLİR?


Kakule, Asya mutfağında sıklıkla kullanılmaktadır. Tohumlarının kurutulup dövülmesiyle toz haline getirilen kakule yemeklerde, tatlılarda ve içeceklerde çeşni olarak kullanılmaktadır. Kakule baklagiller ile hazırlanan yemeklere ve balığa ilave edilir. Sütlü tatlılar ve hoşaflara lezzet veren kakule çay ve kahvelerde de kullanılmaktadır. Kakule mırra ismi verilen kahve çeşidinde çeşni olarak kullanılır. 

KÖTÜ KOKULARI ÖNLÜYOR!

- Hintliler, nefeslerinin güzel kokması için kakule tohumlarının çiğnerler. 

- Nefesin güzel kokması için 1 ila 2 adet kakule tohumunu, yemeklerden sonra çiğnemek yeterlidir.

MİDE BULANTISINA DOĞAL ÇÖZÜM: KAKULE ÇAYI 

Çay olarak da tüketilen kakule, mide bulantısı ve iştahsızlık için birebirdir. Mide bulantısı için bir tutam nane ve kakuleden hazırlanan kakule çayı, limon ve bal ilave ederek tüketilir. Kakule çayı iştahsızlığa da iyi gelmektedir.

KAKULENİN ZARARLARI NELERDİR?

Her bitkide olduğu gibi kakule de fazla tüketildiği zaman bazı yan etkilere yol açmaktadır. Ülser ve gastrit sorunu bulunan kişiler, kakule tüketmemelidir. Özellikle de safra taşı hastalarının kakule çayı içmesi tavsiye edilmez. Kakule gebelik ve emzirme döneminde kullanılmamalıdır.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal