Yumurtalık Kanserine Engellediği Ortaya Çıktı

İstenmeyen gebelikleri engellemek için kullanılan doğum kontrol haplarının yumurtalık kanserine engel olduğu ve aynı zamanda kistlerinde azalmasını sağladığı ortaya çıktı.

Yumurtalık Kanserine Engellediği Ortaya Çıktı

Yumurtalık Kanserine Engellediği Ortaya Çıktı

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Oya Ünsal Erbay, istenmeyen gebelikleri engellemek için sık kullanılan korunma yollarından biri olan doğum kontrol haplarının 'Yumurtalık kanseri'ne engel olduğunu söyledi. Doğum kontrol haplarının gebelik oluşmasını engellemeye yönelik hormon içeren ilaçlar olduğunu belirten Op. Dr. Erbay, ‘Doğal kadınlık hormonları olan östrojen ve progesteronun sentetik formlarını içerirler. Yumurtlamayı durdurarak ve rahim ağzından rahim içine sperm geçişini önleyerek gebeliği önlerler. İlaç bırakıldığı andan itibaren her şey eski haline döner ve hamilelik şansı tekrar başlar’ dedi.

Op.Dr. Erbay, doğum kontrol hapının kullanımının bırakılması durumunda hamile kalınabileceğini, bu hapların kısırlığa yol açmadığının da altını çizdi.

KİSTLERİ AZALTIYOR, CİLDİ GÜZELLEŞTİRİYOR

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Oya Ünsal Erbay, doğum kontrol haplarının birden fazla faydası olduğunu belirterek, konuşmasına şöyle devam etti:

‘Düzenli kullanıldığı takdirde çok daha etkili koruma sağlıyor. Adet sürecini düzenliyor. Akıntıları azaltıyor. Çok faydaları olan bir korunma yöntemidir. Rahmi ve yumurtalığı koruyor. Yumurtalık kanserine engel olurken kistlerin de azalmasını sağlıyor. Çikolata kistlerini, pelvik ağrılarını ve adet sancısını azaltıyor. Bu yüzden çok tercih ediyoruz. Bununla birlikte cildi güzelleştiriyor, saçları gürleştiriyor ve sivilceleri azaltıyor.’

GEBELİĞİ ÖNLEMEDE GÜVENİLİR BİR YÖNTEM

Doğum kontrol haplarının düzenli ve unutmadan kullanımına devam edildiği sürece bir sorun teşkil etmediğini vurgulayan Op. Dr. Erbay, ‘Genelde 21 ve 28 tablet olan doğum kontrol hapları var. 21 tablet olanları kutu bitiminden bir hafta olarak ara vererek devam ediyoruz. Unutmadan kullanılırsa yüzde 99 yakın koruma özelliği var. Bu yüzden güvenli. Unutulması durumunda ise korumama, leke yapma ve adet düzensizliği gibi durumlar da oluyor’ dedi.

Doğum kontrol hapların kullanım şekli hakkında da bilgi veren Op. Dr. Erbay, ‘İlaç kullanımına adetin içindeyken başlıyoruz. Her gün aynı saate alınmasını öneriyoruz. Unuttuğunda da ertesi gün sabaha kadar alma süresi var. Onun dışında birkaç gün arka arkaya unutmuşsa risk oluyor’ ifadelerini kullandı.

HANGİ RİSK GRUBUNDAKİLER KULLANAMAZ

Birçok faydasının olmasının yanı sıra, doğum kontrol hapı kullanmaması gereken kişilerinde olduğunu belirten Op.Dr. Erbay, ‘Tavsiye etmediğimiz bir grup var. Bunlar, damarsal, hipertansiyon ve diyabeti olan hastalar. Çünkü varisleri artırabiliyor. Bazen sigara içenlerde de pıhtılaşmaya eğilimi artırabiliyor. Bu yüzden sigarayı bırakmalarını söylüyoruz. Bunun dışında her şey yolunda giden hastalarda çok rahat bir şekilde kullanılabilir. Bu yüzden hekime danışmadan gidip direkt eczaneden alınarak kullanılmamalı. Biz bu ilacı verirken, sigara kullanıp kullanmadığını soruyoruz. Gerekli tahliller yapılıyor. Karaciğer ve böbrek fonksiyonlarına bakıyoruz. Kullandığı sürekli bir ilaç var mı bunu sorguluyoruz. Gerekli testler yapıldıktan sonra ilacı yazıyoruz’ diye konuştu.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR