Canan Karatay tarafından olarak da bilinen karatay diyeti pöpüler hale gelmiş bir diyettir.Hatta Canan Karatay diyeti ile zayıflayanlar Prof. Karatay'a teşekkür mailleri atmışlardır.Karatay diyeti sağlıklı yağlar,protein kaynakları ve bazı karbonhidratlardan oluşur. O halde şimdi Karatay diyetini inceleyelim. 

Et, balık, yumurta, tereyağı, süt, peynir, yoğurt, sebze, meyve, bakliyat, turşu, ceviz, fındık, badem ve yer fıstığı bu diyetin temelini oluşturur.

Karayat diyetinde ekmek ve şeker yasak, Prof. Karatay bu besinleri tatlı zehir olarak tanımlıyor, ve bunların en çok şişmanlatan yiyecekler olduğunu bildiriyor.

İŞTE ÖRNEK 1 HAFTALIK KARATAY DİYETİ

PAZARTESİ

Kahvaltıda tereyağında 2 adet yumurta, istediğiniz kadar tuzsuz siyah ya da yeşil zeytin, tuzsuz peynir, kuru meyvelerden bir avuç, şekersiz çay ya da form çayları, bir avuç ceviz.
Öğle yemeğinde haşlanmış kırmızı et, bol yeşillikli zeytinyağlı salata, zeytinyağlı herhangi bir sebze yemeği, tuz içermeyen ayran, yemekten sonra istenirse yeşil çay.
Akşam yemeğinde ızgara balık, mevsimine göre bulunan yeşillikler içeren bol salata

SALI

Kahvaltıda haşlanmış 2 adet yumurta, siyah-yeşil zeytin, labne peyniri, yeşil biber, roka, maydonoz,domates,içecek olarak süt, fındık, ceviz.
Öğle yemeğinde bir dolu tabak zeytinyağlı lahana yemeği ya da barbunya veyahut karnabahar yemeği, istediğiniz kadar yoğurt.
Akşam yemeğinde haşlanmış tavuk eti, bol salata, bir elma.

ÇARŞAMBA

Kahvaltıda tereyağında ya da zeytinyağında 2 yumurtayla yapılmış menemen, labne peyniri, ceviz, fındık, Antep fıstığı, sevilen bir bitki çayı.
Öğle yemeğinde ızgara köfte, yoğurt, zeytinyağlı bir sebze yemeği, salata, ayran ya da su.
Akşam yemeğinde kuzu eti pirzolası ya da bonfile, zeytinyağlı bir sebze örneğin fasulye ya da enginar, bakla yemeği, bol salata.

PERŞEMBE

Kahvaltıda iki yumurtayla yapılmış omlet, labne peyniri ya da tuzsuz peynir, yeşil biber, siyah-yeşil zeytin, yeşillik, ceviz,fındık, badem, şekersiz çay.
Öğle yemeğinde bonfile ızgara, zeytinyağlı pırasa ya da kereviz, domates söğüş, yoğurt ve bir kaşık keten tohumu, su.
Akşam yemeğinde ızgara tavuk eti, zeytinyağlı barbunya, bol salata, rendelenmiş havuç, turp, ayran.

CUMA

Kahvaltıda haşlanmış iki adet yumurta, tuzsuz peynir, zeytin, maydonoz, kırmızı biber, roka, biber, ceviz, badem, fındık, fıstık, şekersiz çay.
Öğle yemeğinde ızgara kebap, közlenmiş yeşil biber, domates söğüş, rendelenmiş turp, ayran.
Akşam yemeğinde ızgara köfte, yoğurt, bol salata, zeytinyağlı semizotu yemeği, bol su.

CUMARTESİ

Kahvaltıda pastırmalı 2 adet yumurta, labne peyniri, yeşillik,nane, biber, zeytin, ceviz, fındık, bir bardak süt.
Öğle yemeğinde ızgara bonfile, yoğurtlu semizotu, bir kaşık keten tohumu.
Akşam yemeğinde ızgara balık, rendelenmiş turp, kırmızı soğan, bol yeşillikli salata, domates, bir elma.

PAZAR

Kahvaltıda tuzsuz peynirle ve 2 yumurtayla yapılmış omlet, domates, zeytin,biber, roka, maydonoz, ceviz, badem, şekersiz çay.
Öğle yemeğinde şiş kebap, çoban salatası, zeytinyağlı bakla yemeği ya da lahana yemeği, bol su.
Akşam yemeğinde balık ızgara, taze yeşillklerle yapılmış salata, közlenmiş kırmızı biber, bol su.
Not: Akşamları 8den sonra kesinlikle hiçbir şey yenilmeyecek, her gün en az 2 litre su tüketilecek, her gün en az 30 dakika yürüyüş yapılacak.

ÖNERİ

Tüketilen aşırı besinler ise enerjiye çevrilmediği taktirde vücutta yağ olarak depolanır. Bunun sonucu olarak da karaciğerde yağlanma, kolesterol düzeyinde artış, kalp damar sisteminde tıkanma, kan şekerinde artış, kişinin hareketsizliğinden dolayı romatizmal hastalıklara kadar varabilen rahatsızlıklar kaçınılmaz olur ve en doğal sonuç olarak da kişi tepeden tırnağa daha yaşlı görünür. Halbuki normal kiloda olan kişiler enerjik, fit, bakımlı ve genç görünür. İşte size genç görünmenin en değerli ipucu. Genç ve dinamik görünen kişi dolayısıyla daha mutludur. Çünkü sosyal hayatı yolundadır, psikolojisi düzgündür, hareketli olmasından dolayı mutluluk hormonları sürekli devrededir. Yani kilo vermenin aslında kişide yarattığı en güzel şey sağlıklı ve mutlu etmesidir.

Son Dakika Kadın Haberleri için aşağı kaydırın