Kadınlar Erkeklere Oranla Daha Fazla Empati Kurar

Kadınlar ve erkekler arasında farklılıkların olduğunu her ortamda görmekteyiz. Ama asıl farklılık empati kurarken... Kadınlar ve erkekler aynı olaylara farklı yaklaşımlar gösterir. Bunun da nedeni empati kurma açısından kaynaklanmaktadır. İşte detaylar...

Kadınlar Erkeklere Oranla Daha Fazla Empati Kurar

Kadınlar Erkeklere Oranda Daha Fazla Empati Kurar

Prof. Dr. Sultan Tarlacı, kadınların ve erkeklerin beyinsel ve davranışsal olarak farklı olduğunu belirterek kadınların daha çok evrensel şefkate önem verirken, erkeklerin de adalet ve dürüstlük kavramı ölçülerini esas aldıklarına belirtti.

KADINLAR VE ERKEKLER ARASINDAKİ EMPATİ FARKI

Hepimiz kadınların karşı daha duygusal, erkeklerinse mantıksal kararlar aldıklarını biliriz. İkilem durumlarında kadın ve erkeklerin tepkileri farklıdır. Bu tür durumlarda erkekler bir şeyi yapmak ya da yapmamak konusunda bir ikilemde kalır. Kadınlarda ise eğer verilecek bir karar varsa o kararın insanları kişisel ve duygusal nasıl etkileyeceği açısından değerlendirilir. Kadınlardaki kararlar, başka insanları önemsemede güdülenirken, erkeklerde bu davranış somut bir kavram olan adalet üzerinden şekillenir. Bu durumun sinirsel beyin temelindeki yapı yine empati kurma becerisidir.

Kadınların iyi ya da kötü fark etmeksizin insanlar ile empati kurduğu bir gerçektir. Tabi yapılması gereken bir şey varsa kadınlar bunu yapar ama buna rağmen kişi için üzülür. Fakat erkekler bu durumda yaptığı şeyden sonra acı duymaz. Erkeklerin sadece iyi insanlar ile empati kurduğunu söyleyebiliriz.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR