Hemen her güzellik uzmanı yüzdeki tüylerden kurtulmanın en sağlıklı yönteminin iple almak olduğunu söyleyecektir. Peki iple tüy nasıl alınır?İşte merak edilenler haberimizde...

İple tüy alma hem yeni tüy çıkma süresini uzatırken hem de en zararsız yöntemlerden biridir.

 

İple tüy almak için ilk olarak olabildiğince ince bir ip seçilmeli. Seçtiğimiz ipi 4 karış uzunluğunda kesmeliyiz. Sonrasında ipi ikiye katlayıp ortasından '8' görüntüsü elde edecek şekilde çeviriyoruz.

Bir tarafına işaret ve baş parmağımızı geçiriyoruz. Diğer tarafın bir ucunu ağzımızla sıkıştırıp diğer kısmını parmağımıza doluyoruz. Ağzınıza almak istemiyorsanız parmaklarınıza dolayabilirsiniz.

Sonrasında tüylerini almak istediğimiz bölgedeki tüyleri iplerin arasına sıkıştırarak ileri geri hareket ettiriyoruz. Tüylerin kopmasını sağlayacak bu hareketi yaparken cildi tahriş etmemeye dikkat etmek gerekir.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Öncelikle ip seçerken dikkatli olmalısınız. Çok kalın ve naylonsu iplerden uzak durun. Bu ipler dudak üstü tüylerinizi koparmakta başarılı olamayacaktır. Mümkün olduğunca ince ve naylonsuz ip tercih edin.

İpinizden dört karış koparın ve ikiye katlayıp iki ucunu birbirine düğümleyin.

İpi iki elinizin işaret ve baş parmakları içinde kalacak şekilde geçirin.

Bir elinizi iki tur çevirerek ipin ortasında bir kıvrım oluşmasını sağlayın.

Dudak üstü tüylerinizin çıkış yönünün tersinde bıyıklarınızı almaya başlayabilirsiniz.

İşaret parmağı ve baş parmağınızı açıp kapatarak düğümün ileri geri gitmesini sağlamalısınız.

Kenarlardan başlayarak ipin ortasındaki kıvrıma tüyleri sıkıştırın ve koparın.

Bıyıklarınızı burnunuzun ucundan hiza alarak iki bölüme ayırın. Sağ tarafı sağdan sola doğru hareketlerle, sol tarafıysa soldan sağa hareketlerle alabilirsiniz.

Zorlandığınız kısımlarda dudağınızın altına dilinizi yerleştirerek bölgeyi gerdirebilir ve bu bölgedeki tüyleri kolayca alabilirsiniz.

Bıyık alma işlemi bittikten sonra krem ya da bakım yağı ile bölgeye bakım yapıp tahrişi azaltabilirsiniz.

 

Son Dakika Kadın Haberleri için aşağı kaydırın