Çilek yaz aylarının vazgeçilmez lezzetli ve bir o kadar da sağlıklı meyvelerinden bir tanesidir. Özellikle bu meyveyle yapılan reçeller yaz kış demeden sürekli tüketilmektedir. İşte evinizde kolayca hazırlayabileceğiniz her mevsim tüketebileceğinizi oldukça lezzetli reçel tarifini sizlerle paylaştık.

MALZEMELER

1,5 kg çilek

1 kg toz şeker

1 çay kaşığı tereyağı

1 çay kaşığı limon tuzu

YAPILIŞI

Çilekleri bol suda yıkayıp süzgeçe aldıktan sonra saplarını kesip reçeli kaynatacağınız tencereye alın. Üzerine şekeri serpip tencerenin kapağı kapalı olarak 4-5 saat veya bir gece serin bir yerde bekletin.

Tencerenin kapağını açık olarak ocağa alın, orta ateşte kaynamaya başladıktan sonra üzerinde oluşan köpükleri delikli kepçe yardımıyla alın ve bu aşamada tereyağını ekleyin. Yaklaşık 40-45 dakika pişirdikten sonra limon tuzunu ekleyip 3-4 dakika daha kaynatıp ocağı kapatın.

Reçelin kıvam alıp almadığını kontrol etmek için belirttiğim sürede pişirdikten sonra ocağı kapatın, küçük bir tabağa reçelden 1 çorba kaşığı kadar alıp buzdolabında soğuyana kadar bekletin, kaşıktan hemen dökülmüyorsa olmuş demektir. Sulu ise birkaç dakika daha pişirin. Ilıdıktan sonra cam kavanozlara alın, tamamen soğumalarını bekleyip kapaklarını sıkıca kapatın ve serin bir yerde saklayın.