Bağımsız bir Ukrayna kilisesi 'otosefali' olarak bilinen iç işlerinde bağımsızlığı kazanırsa, yüzyıllardır kiliseyi yöneten Rus ruhbanın etkisinden uzaklaşmış olacak. Ukrayna, Rus din adamlarını iç işlerine karışmakla etmekle suçluyor. Rusya ile Ukrayna arasındaki ilişkiler Moskova'nın 2014 sennesinde Kırım'ı ilhak etmesi ve ülkenin doğusunda en az 10,000 kişinin vefatına sebep olan ayrılıkçı isyana destek vermesinden sonra kopma durumuna geldi.

Elde edilen bilgilere göre, Ukrayna'nın bağımsız bir kilise kurma çabaları, bu hafta üç Ukrayna gemisine ateş açıp el koyan Rusya'da öfkeye neden oluyor. Poroshenko, dün televizyonda yaptığı açıklamalarda, 'Ekümenik Patrikliğin Mukaddes Sinod meclisinde, otosefal Ukrayna Ortodoks Kilisesi'nin kurulması konusunda tarihi kararlar verildi' ifadeleri kullanıldı.

Poroshenko, Ukraynalı din adamlarının bağımsız kilisenin başına gelecek kişiyi seçmek üzere bir araya geleceğini, toplantı tarihinin yakında Patrikhane tarafından açıklanacağını ifade edildi. Patrikhane'nin dün yaptığı açıklamada, 'Mukaddes Sinod Ukrayna Kilisesi'nin kuruluş sözleşmesinin taslağını hazırlamıştır' şeklinde açıklandı.

RAKİP KİLİSELER

Ukrayna, bağımsız bir kilise kurmak için, Ortodoksların ekümenik nitelikte kabul ettiği Fener Patrikhanesi'nin desteğini Ekim ayında kazandı. Rus Ortodoks Kilisesi, bu karar üzerine İstanbul'daki Patrikhane ile diplomatik bağını kesti. Ukrayna yönetimi, Ukrayna Ortodoks Kilisesi'ndeki Moskova destekli grubu Rus hükümetinin talimatları doğrultusunda Rus propagandası yapmak ve Rus yayılmacılığını teşvik etmekle itham ediyor.

Moskova Patrikliği olarak adlandırılan bu grup Ukrayna'nın suçlamalarını reddederek ülkede barışı desteklediğini savunuyor.

Ukrayna'da iki büyük Ortodoks kilisesi nüfuz mücadelesi ile uğraşıyor. Rus Ortodoks Kilisesi ile eşgüdüm içinde hareket eden Moskova Patrikliği Ukrayna'da hakim konumdayken, Sovyetler Birliği'nin 1991'de dağılmasından sonra kurulan ve Kiev Patrikliği olarak tanınan grubun rekabeti ile karşılaştı.

Rusya'nın Kırım'ı ilhakından sonra Kiev Patrikliği'ne Ukrayna kamuoyunda destek oldukça kuvvetlendi. Kiev Patrikliği Ukrayna Ortodoks Kilisesi'nin bağımsızlığını ve Avrupa ülkeleriyle entegrasyonu hedefliyor.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağo kaydırın.