İçişleri Bakanlığı 81 İlde Kontrolleri Arttırıyor!

İçişleri Bakanlığı: '81 ilde, kontrollü sosyal hayat döneminde 'sağlık için, hepimiz için' mottosu ile en kapsamlı korona virüs denetimi yapılacak. Kapsamlı denetimlere bizzat valiler, kaymakamlar, belediye başkanları, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri, genel ve özel kolluk birimleri katılacak.'

İçişleri Bakanlığı 81 İlde Kontrolleri Arttırıyor!

İçişleri Bakanlığı 81 İlde Kontrolleri Arttırıyor!

İçişleri Bakanlığı aracılığıyla, 81 şehirde, denetimli sosyal yaşam döneminde 'sağlık için, hepimiz için' mottosu ile en kapsamlı koronavirüs kontrolü yapılacak. Geniş kapsamlı kontrollere bizzat valiler, belediye başkanları, kaymakamlar, alakalı kamu kurum ile kuruluşlarının idarecileri, genel ve özel kolluk görevlileri katılım sağlayacak. Kontroller; konaklama tesisleri, pazar yerleri, alışveriş merkezleri, sosyete pazarları, kafe, lokanta, restoran, kahvehane, çay bahçesi, kıraathane, düğün ve nikah yapılan yerler, kuaför, berber, internet kafeler, güzellik merkezleri, şehirler arası toplu ulaşım araçları, piknik alanları, ticari taksiler ve bilumum yaşam alanlarını içerisinde barındıracak şekilde tasarlanacak.

Genelgede; içinde olan kontrollü sosyal yaşam sürecinde esas prensipler olan temizlik, maske ile mesafe kurallarının yanında bütün iş kolları ile yaşam alanları için düzenlenen önlemlere uyulması pandemiyle mücadelenin başarısı bakımından oldukça önem arz ettiğin altı çizildi.

Bu kapsamda çeşitli tarihlerde çıkarılan genelgelerle belirli periyotlarla ya da belirli günlerde kontroller yapılması konusunda valiliklere talimat verildiği belirtildi. Varılan aşamada, son günlerdeki vaka sayıları da dikkate alındığında, yaşamın her alanında olan önlemlere uyulmasının ehemmiyetinin bir defa daha ortaya çıktığına vurgu yapılan genelgede, bu nedenle ülke genelinde en kapsamlı olacak şekilde koronavirüs önlemleri kontrolü yapılacağı bildirildi.

Bu kapsamda;

'6 Ağustos 2020 Perşembe günü tüm il ve ilçelerde, bizzat valiler, kaymakamlar, belediye başkanları, ilgili tüm kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri ve personeli, meslek odaları, genel kolluk birimleri (polis, jandarma, sahil güvenlik) ve özel kolluk birimlerinin (zabıta, özel güvenlik vb.) katılımıyla 'SAĞLIK İÇİN HEPİMİZ İÇİN' mottosu ile bugüne kadarki en kapsamlı denetimin gerçekleştirilecek.

Bu denetimler; konaklama tesisleri, alışveriş merkezleri, pazar yerleri, sosyete pazarları, lokanta, kafe, restoran, kahvehane, kıraathane, çay bahçesi, düğün ve nikâh yapılan yerler, berber/kuaför/güzellik merkezleri, internet kafe/salon ve elektronik oyun yerleri, şehir içi ve şehirlerarası toplu ulaşım araçları, ticari taksiler, taksi durakları, park/piknik alanları, lunapark/tematik parklar ve bilumum yaşam alanlarını kapsayacak şekilde planlanacak.

Denetim ekipleri, her bir iş kolu ya da mekânın uzmanlık bilgisi göz önünde bulundurularak ilgili kamu kurum ve kuruluşları (kolluk, yerel yönetimler, il/ilçe müdürlükleri vb.) ile meslek odalarının temsilcilerinden oluşacak şekilde belirlenecek.

Denetimler sırasında rehberlik edici ve bilinçlendirmeye yönelik faaliyetlere ağırlık verilecek.'

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR