Kira Sözleşmesi

Kira sözleşmesi 2018? Kira sözleşmesi örneği 2018? Kira sözleşmesi PDF 2018? Tüm bu soruların cevabını haberimizde bulabilirsiniz...

Kira Sözleşmesi

Ev veya iş yeri kiralamayı düşünenler veya aynı biçimde kiraya vermek isteyenlerle alakalı, kira sözleşmesi nasıl hazırlanır? Kira sözleşmesi örneği 2018. Şimdi bütün ayrıntıları ile anlatmaya uğraşalım…

KİRA KONTRATI NEDİR?

Kira sözleşmeleri, 6098 Sayılı Türk Borçlar Kanunu çerçevesine alındı. Kanun çerçevesine alınması ile beraber kiracı ve mülk sahibinden çok bir borç alacak ilişkisine dönüşmüş oldu.

Kira sözleşmesi(kontratı), Türk Borçlar Kanunu madde 229’da şöyle tanımlanmaktadır; kiraya verenin bir şeyin kullanılmasını ya da kullanmayla beraber ondan faydalanılmasını kiracıya bırakmayı, kiracının da buna cevap veren kararlaştırılan kira bedelini ödemeyi kabul ettiği sözleşme.

Kira anlaşmasına istinaden düzenlenen kira sözleşmesi kırtasiyelerden de alınabiliyor. Sözleşmede kira ücreti, kira sözleşme süresi ve kira artış oranları gibi bilgiler vardır. İşini sağlama almak isteyenler ise bu sözleşmeyi noter huzurunda imzalayabilmektedir.

KİRA KONTRATI NASIL DOLDURULUR?

Kiraya veren mülk sahibi ve kiralayan yani mülkü kiralayan arasında gerçekleştirilen kira sözleşmesi 3 kısımdan meydana gelir.

Kiralama ile alakalı bilgiler

Kiralanacak olan mülkün türü, adresi, mülk sahibi ile kiralanacak yerin adresi ve iletişim bilgileri, kiralama sürecinin başlangıcı ve bitişi ile beraber kira bedeli çıkar. Eksiksiz bir biçimde doldurulması lazım olan en önemli yerdir.

Kiralanan mülk ile beraber teslim edilen demirbaşlar

Kiralama gerçekleşltirilen mülkle alakalı belli başlı demirbaşları da sahiplenmiş olursunuz. Kombi, elektrik ve su sayaçlarının yer aldığı bu kısıma, aidat bilgileri, depo ve posta kutusunun anahtarları gibi bilgiler de yazılır.

Kira sözleşmesiyle ilgili genel şartlar

Yukarıda söylenen ilk iki kısım haricindeki bütün bilgiler maddeler şeklinde yazılır. Kiralanan mülk içinde gerçekleştirilecek tadilatlar, kiranın yatırılacağı banka hesabı gibi…Yapılan kira kontratı ikişer örnek olarak doldurulmalı ve nüshalardan biri kiracıda diğeri ise mülk sahibinde kalmalıdır.

Son Dakika Emlak Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Emlak Haberleri