TürkAkım’ın Yüzde 90'ı Tamamlandı

Gazprom'un geçtiğimiz hafta Rus bankacılık sektöründen temsilcileri TürkAkım boru hattı projesindeki çalışmaları denetlemek üzere bir geziye çıkardığını aktaran The Moscow Times, takvime göre ilerleyen inşaat çalışmalarının yüzde 90'ının tamamlandığını ve hattın yıl sonuna kadar hizmete açılacağını aktardı

TürkAkım’ın Yüzde 90'ı Tamamlandı

Bankacılık uzmanlarının TürkAkım'ın çıkış noktası olan Russkaya kompresör istasyonu ile Kıyıköy'deki alım terminalini ziyaret ettiğini belirten Ben Aris, VTB Capital uzmanlarının "Gazprom, Russkaya kompresör istasyonu ile iki kara hattının inşasını tamamladı, Türkiye'deki alım terminalinde inşaat çalışmaları ise 21 Haziran itibarıyla yüzde 86 oranına ulaştı" ifadelerini aktardı.

Aris, Gazprom yetkililerinin TürkAkım'ı sene sonuna kadar hizmet açma planını tekrarladığının altını çizdi.

Gazprom'un sermaye harcamaları tahminlerini de paylaşan Aris, "Denizaltı bölümü, 7 milyar euronun üzerine mal olacak, Türkiye'deki kara kısmı için 400 milyon euro, Sırbistan'daki hat için 1.4 milyar euro harcanacak" şeklinde konuştu.

Aris'e göre Gazprom'a Avrupa pazarına daha iyi erişim ve Ukrayna'yı tamamen bypass etme fırsatı sunacak olan boru hattının ana müşterisi bizzat Türkiye olacak.

Türkiye'nin enerji kaynakları ve gaz depolama tesisleri açısından büyük oranda Rusya'ya bağımlı olduğunu belirten Aris, TürkAkım'ın Türkiye için avantajlarından birinin toprakları üzerinden Avrupa'ya gidecek sürekli gaz akışı olduğunu ve bunun Türkiye'nin enerji güvenliğini yükselteceğine işaret etti.

Türk Akım, her biri 15.75 milyar metreküp doğalgaz kapasiteli olan birbirine paralel 2 ayrı boru hattından meydana gelecek. Bu hatların biri Türk pazarının ihtiyaçlarına, diğeriyse Güney ve Güneydoğu Avrupa'daki tüketicilerin kullanımına ayrılacak. TürkAkım doğalgaz boru hattının sene sonuna kadar devreye alınması planlanıyor.

Son Dakika Ekonomi Haberleri için aşağıya kaydırın.

Yorum Yaz