Dolarda Sert Düşüş! İşte Yeni Rakamlar

Türk lirası yeni haftaya dolar ve euro karşısındaki kazanımlarını yükselterek devam ediyor.

Türk lirası yeni haftaya dolar ve euro karşısındaki kazanımlarını yükselterek devam ediyor. Gün içinde 5.2224'e kadar inen dolar/TL kuru saat 16.19 itibarıyla yüzde 1,20'lik düşüşle 5.2294'ten işlem görüyor. Gün içi dip seviyesini 5.9383 ile test eden euro/TL ise aynı dakikalarda yüzde 1.27 azalışla 5.9447 seviyesinden alıcı buluyor.

TL'NİN DEĞER KAZANMA SÜRECİ DEVAM EDİYOR

Dolar/TL cephesinde TL'nin değer kazanma trendi devam ediyor. Brent tipi ham petrol fiyatlarının sert inişi ile varil başına 60 doların altına gerilemesi, ABD'de ham petrol fiyatının 50 doları zorlaması TL'nin değer kazanmasını etkileyen nedenlerden biri olarak dikkati çekiyor.

TÜRKİYE İÇİN BÜYÜK AVANTAJ

Uzmanlar, 'Küresel büyüme endişeleri ve arz fazlası petrol fiyatlarında sert düşüşlere sebep oluyor. Enerjide tamamen dışa bağımlı olan Türkiye ekonomisi için bu büyük bir avantaj. Hem enerji faturasındaki azalış ve nedeniyle cari açıktaki düşüş hem üretim maliyetleri ve enflasyon... Tüm makro dengeler bakımından petrol fiyatı düşüşü TL pozitif. Küresel piyasalarda satış baskısının yaşandığını aralıkta TL'de fiyatlanan gelişme petrol fiyatlarındaki düşüş' görüşünde.

Son Dakika Ekonomi Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR