Bankalar EFT, Bakiye Sorgulama Ve Fatura Ödeme İşlemlerine Zam Yaptı

Kârı düşen bankalar yeni gelir kalemleri sağlamak için birçok bankacılık işlemine yüzde 50'ye varan zam yaptı

Bankalar EFT, Bakiye Sorgulama Ve Fatura Ödeme İşlemlerine Zam Yaptı

Bankalar EFT, Bakiye Sorgulama Ve Fatura Ödeme İşlemlerine Zam Yaptı

Cumhuriyet'ten Şehriban Kıraç'ın haberine göre, 2018 senesinde, 2017 yılına kıyasla yüzde 32 yükselişle yaklaşık 37 milyar TL hizmet geliri sağlayan bankalar, havale, EFT, bakiye sorgulama, fatura ödeme gibi işlemler için ücret ve komisyonlara 2019 başında itibaren fahiş zamlar yaptı. Birçok banka sene içinde de ücret ve komisyon ücretlerinde yeniden düzenlemelere gitti.

YÜZDE 59 ARTIŞ  

Geçen senenin ilk 5 ayı itibarıyla bankaların kredilerden aldığı ücret ve komisyonlar 4 milyar 68 milyon TL iken, 2019’un aynı döneminde bu oran yüzde 59 artışla 6 milyar 474 milyon liraya çıktı.

Bankaların nakdi kredilerden aldığı ücret ve komisyonlar ise bu yılın ilk 5 ayında, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 58 artışla 3 milyar 83 milyon liraya yükseldi. Aynı dönemde bankacılık hizmet gelirleri de yüzde 45 artışla 13 milyar 407 milyon liradan 19 milyar 451 milyon liraya çıktı.

HAVALE 12 LİRA  

Bankaların çoğu, yaklaşık 20 farklı bankacılık işleminden EFT, bakiye sorgulama, fatura ödeme için ücret ve komisyonlara geçen seneye göre yüzde 50’ye varan oranlarda zam yaptı. Şubeden EFT ücreti 55 lira iken bu yıl bu rakam 70 liraya, ATM’den havale ise 8 liradan 12 liraya kadar yükseldi.

Her bankadan işlem ücretleri farklı olsa da hepsinin yaptığı kesintiler oldukça fazla. Banka şubesinden yapılan hesaptan EFT ücreti 40 liradan başlarken azami tutar 750 liraya kadar yükseliyor. Banka şubesinden hesaptan hesaba yapılan TL havalesinde banka müşteriden 44 lira keserken, aynı şubenin ATM’sinden yine aynı şubedeki bir hesaba havalenin ücreti 12 liradan başlıyor. Ki bu hizmet yılbaşına kadar bir çok bankada ücretsiz gerçekleştiriliyordu. ATM’den EFT yapmanın ücreti ise 16 TL’den başlıyor.

KREDİ KARTI AİDATI 250 TL'Yİ BULUYOR  

ATM’den kartsız para yatırmanın ücreti ise 15 liradan başlıyor. Bazı bankalarda kredi kartının kaybolması veya çalınması halinde yenilemek için 40 TL para alınıyor.

Kredi kartı aidatı yine her bankaya ve kartın cinsine ek kart olup olmamasına ilişkin olarak değişiyor. Bazı bankalardan alınan kredi kartı aidatı 60 ile 250 TL arasında değişebiliyor. Senelik ek kart ücreti 60 TL’yi aşıyor. Fatura ve diğer ödemelerde ise bankalar fatura başına 2 TL kesinti yapabiliyor. Diğer banka ATM’lerinden nakit çekme ücreti ise 9 liradan başlıyor.

Son Dakika Ekonomi Haberleri için aşağıya kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR