Filyos Projesi'nde Sona Gelindi

Sultan 2. Abdülhamid döneminde yapılması planlanan fakat günümüze kadar gerçekleştirilemeyen Filyos Projesi kapsamındaki 25 milyon ton kapasiteli Filyos Liman Projesi’nde sona yaklaşılıyor. Karadeniz’in en nitelikli limanı olacak olan Filyos Limanı ile kuzey-güney aksı birbirine bağlanmış olacak

Filyos Projesi'nde Sona Gelindi

Filyos Projesi'nde Sona Gelindi

Çaycuma ilçesine bağlı Filyos beldesinde Sultan 2. Abdülhamid Han tarafından “Anadolu’da Genel Üretim Raporu” kapsamında planlanan Filyos Projesi'ne ilişkin çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor.

23 bin dekarlık ve Endüstri Bölgesi ilan edilen alanın önünde yer alan 25 milyon ton kapasiteli Filyos Limanı, kuzey-güney aksını da birbirine bağlamış olacak. Alt yapı liman inşaatının yüzde 80’e geldiği bölgede 2020 senesinde liman inşaatının tamamlanması bekleniyor.

DENİZ YOLU KARAYOLU, HAVAYOLU VE DEMİRYOLU İLE DESTEKLENECEK  

Zonguldak, Bartın ve Karabük’ün ortasında yer alan limanın bölgenin üç iline önemli katkılarda bulunması bekleniyor. Türk Hava Yolları ve Atlas Global’in Zonguldak Havalimanı’na seferler başlatmasıyla beraber hareketlenen bölge, demiryolu, karayolu ve denizyoluyla da desteklenecek.

Bu doğrultuda karayolu ve demiryolu çalışmaları Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yapılıyor. Karadeniz’in en niteliklisi ve en donanımlısı olması planlanan 25 milyon ton kapasiteli limanın Türkiye’nin üçüncü büyük limanı olması bekleniyor.

Ankara’nın denize açılan kapısı olacak olan Filyos Projesi, diğer ticaret ağlarının da Karadeniz’le birleşmesiyle çağdaş limancılık hizmeti imkanı sağlayacak. Bölgeye ve ülkeye stratejik ve ekonomik katkıda bulunması beklenen projenin 2020 senesinde tamamlanması bekleniyor.

BAKAN VARANK: "750 MİLYON DOLARLIK İHRACAT ÖNGÖRÜYORUZ"  

Geçtiğimiz gün Zonguldak ziyareti doğrultusunda Filyos Liman inşaatında incelemerde bulunan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, çalışmalar hakkında şu ifadeleri aktarmıştı:

"Burası Filyos Limanı, alt yapı anlamında fiziki gerçekleştirme yüzde 80 seviyesini aşmış durumda. Burası tamamlandığında bölgenin en önemli limanlarından bir tanesi olacak. Buradan Karadeniz’e, sonra da dünyaya açılan kapı olarak biz burayı göreceğiz. Burası hem Bartın’a, hem Karabük’e hem de Zonguldak’a hizmet edecek önemli bir liman. Aynı zamanda demiryolu bağlantılarıyla, karayolu bağlantılarıyla bölgemizin, hatta Türkiye’nin en önemli ticaret merkezlerinden bir tanesi haline gelecek. Hemen liman bölgesinin arkasında endüstri bölgemiz var.

Filyos Endüstri Bölgesi de üç ilimizin kalkınmasına çok önemli katkılar sağlayacak bir projemiz. Endüstri Bölgesi’nin arkasında bir serbest bölgemiz var, arkasında da genişleme alanımız var.

Bu bölgeyi biz nitelikli demir çelik yatırımları için bir merkez haline getirmek istiyoruz. Burayı Türkiye’nin kalkınan, üreten ekonomisinin en önemli ekosistemlerinden birisi haline getirmek istiyoruz. Burası tamamlandığında 10 binden fazla yeni istihdam, 1,5 milyar dolarlık yatırım ve 750 milyon dolarlık bir ihracat öngörüyoruz. Şu anda çalışmalar son sürat devam ediyor. Planların tamamlanması askı sürecinde sonra yatırımlarını yapmak istiyorlar. Oldukça istekli firmalarımız var."

Son Dakika Ekonomi Haberleri için aşağıya kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR