Sözde 'Ermeni Soykırımı'nı Reddeden ABD'li Bakan Konuştu!

 ABD'li Demokrat Vekil Steve Cohen, 29 Ekim günü Temsilciler Meclisinde yapılan oylamada 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını içeren karar tasarısında "evet" oyu kullanmasının sebebini açıkladı.

Sözde 'Ermeni Soykırımı'nı Reddeden ABD'li Bakan Açıkladı!

Temsilciler Meclisinde Tennesse eyaletini temsil eden ve Türkiye-ABD ilişkileri grubunda bulunan Steve Cohen, 29 Ekim günü oylanan 1915 olaylarına yönelik Ermeni iddialarını içeren karar tasarısına ilişkin yaptığı duyuru ile tasarının nasıl siyasi nedenlerle onaylandığını açıkladı.

Tasarıya ilişkin gerçekleşen oylamada "evet" oyu kullanan Cohen, bugün yaptığı konuşmada bu kararıyla alakalı olarak, "Ermeni tasarısına hep karşı çıktım ama bu hafta tasarı lehine oy kullandım. Çünkü, Türkiye ABD'ye saygı duymuyor gibi duruyordu." diye konuştu.

Türkiye'nin Suriye'de düzenlediği Barış Pınarı Harekatı'nın kararını etkilediğini bildiren Cohen, "Kongre'nin modunun değiştiğini söyleyebilirim. Ermeni tasarısı için geçen yıldan önce asla 218 oy sayısı yakalanmamıştı." açıklamasını yaptı.

TEMSİLCİLER MECLİSİNİN KARARLARI

ABD Temsilciler Meclisi, 29 Ekim'de, Barış Pınarı Harekatı ile koordineli olarak Türkiye'ye yaptırımlar uygulanmasını öngören yasa tasarısı ile 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını içeren kararı onaylamıştı.

Dışişleri Bakanlığından aktarılan yazılı açıklamada, ABD Temsilciler Meclisince kabul edilen sözde "Ermeni soykırımı" kararının onaylanmadığını aktarmış, iç politika saikleriyle alınmış olan bu kararın tarihi ve hukuki kanıtı olmadığını belirtişti.

Bunun yanı sıra aynı açıklama kapsamında, Barış Pınarı Harekatı'yla bağlantılı olarak Türkiye'ye yönelik yaptırımlar uygulanmasını öngören yasa tasarısının ABD Temsilciler Meclisince onaylanması da şiddetle kınanmıştı.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırınız.

 

Yorum Yaz

Diğer Dünya Haberleri