Olası Bir Marmara Depremi İstanbul'u Nasıl Etkiler?

Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Tolga Bekler, Marmara depremine ilişkin korkutucu değerlendirmeler yaptı. Her on yılda bir altı ve üstü depremin olduğu dile getiren Bekler 'Beklenen deprem İstanbul nüfusunun yüzde 20'sini etkileyecek' diye konuştu.

Olası Bir Marmara Depremi İstanbul'u Nasıl Etkiler?

Olası Bir Marmara Depremi İstanbul'u Nasıl Etkiler?

Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Mühendislik Fakültesi Dekanı ve ÇOMÜ Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Tolga Bekler, 30 Ekim'de İzmir'in Seferihisar açıklarında gerçekleşen 6.6 şiddetindeki depreme ve muhtemel Marmara depremiyle ilgili dikkat çeken açıklamalar yaptı.

Türkiye'nin her on senede  altı ve üzeri şiddette bir deprem ile karşı karşıya olduğunu belirten Prof. Dr. Bekler, İzmir depreminde meydana gelen yıkımda en büyük suçun deprem veya zeminde değil, ciddi oranda problem bulunan yapılarda olduğunu dile getirdi.

'ÇANAKKALE'DEKİ ZEMİN VE ZEMİN KOŞULLARI İZMİR İLE BİREBİR AYNI'

Prof. Dr. Bekler, şu ifadeleri kullandı:

'Zeminin ancak depremde şu şekilde bir sorumluluğu, taşıyıcılığı var. Özellikle dolgu zemin olarak da tabir ettiğimiz bugün Çanakkale'nin de en büyük sıkıntılarından bir tanesidir. Sarıçay deltası buna çok güzel bir örnek. Ova üzerinde kurulması zeminin gelen deprem dalgasını sanki bir pilav lapasının üzerindeki bir yapıyı sallar gibi büyüterek, yapıya aksettirmesi. Yani biz buna kendi bilimsel çalışmalarımızda büyütme deriz. Çanakkale'deki zemin ve zemin koşulları ile İzmir'de yıkılan binaların altlarını oluşturan zemin ve zemin koşulları birebir aynı. Sıvılaşma özelliği gösterir'

Prof. Dr. Tolga Bekler, açıklamalarının devamında 'Deprem dediğimiz olay bir tüp ya da nükleer patlaması gibi değil. Binlerce tüpü Bornova'ya koyun, aynı anda patlatın, binalarda, taşıyıcı unsurlarda zarar göremezsiniz, sadece camlar patlar. Basınç, yani P dalgası dediğimiz hareketin etkisidir. Ama işi deprem boyutuna getirdiğimiz zaman iş değişmeye başlıyor. Zarar görebilirlik artmaya başlıyor. Tabi buna karşı yapısal olarak önlem alınmadıysa, gerekli mevzuatlar uygulanmadıysa, yer mühendislik hizmetleri dışında diğer inşaat mühendisliği hizmetleri yapılmadıysa, gerekli denetimler yapılmadıysa maalesef İzmir'de yaşadığımız acı sonuçları, Kocaeli'de, Van'da, Manisa'da, Malatya'da yaşadığımız acı sonuçları yaşayacak hale geliriz' diye konuştu.

'İZMİR'DEKİ YAPILARIN 'U...'

İzmir'de, deniz üzerindeki fay hatların ürettiği bir deprem olduğunu bunun da ister istemez Seferihisar Körfezi'nde, Sığacık başta olarak sahil şeridinde yer alan yapılarda tsunami tesiri oluşturduğunu belirten Prof. Dr. Tolga Bekler, şu ifadelere yer verdi:

'Bu deprem 7.5 büyüklüğünde bir deprem olsaydı, hakikaten çok daha ciddi yıkımlar olurdu. Tsunamiyi de katarsanız daha fazla etkisini görecektik. Çünkü tsunami televizyonlarda gözle gördüğümüz bir sel gibi değil. Selin yüzlerce katı daha hızlısını düşünün. Tonlarca malzemeyi sürükleyip, götürüp, tekrar getirebiliyor. Yani bu deprem 7.5 ve üzerinde olsaydı çok daha büyük ve sarsıcı etkilerini görecektik. Hem tsunami olarak hem de karadaki unsurlar olarak. İzmir'deki mevcut yapı stokunun yüzde 10'luk bir kısmını kaybederdik diye, düşünüyorum.'

MARMARA DENİZİ'NDE HEYELAN TEHLİKESİ

Marmara Denizi'nde öngörülen depremin tsunami oluşturma ihtimalinin oldukça düşük olduğunu, fakat bölgede daha büyük risk olarak heyelan tehlikesinin olduğuna işaret eden Prof. Dr. Bekler, bunun nedenini şu ifadelerle açıkladı:

'Marmara bölgesindeki fayların üretebileceği deprem, yanal fayların oluşturacağı bir depremdir. Yani blokların birbirine göre düşmesi zayıf olabilecek bir deprem. Tsunami etkisi son derece zayıftır. Ama Marmara'da zaten tsunamiye gerek bile yok. Çünkü Marmara'ya kıyısı olan tüm il ve ilçelerin sahil şeritlerini oluşturan zemin çok kötü. Avcılar'ın, Silivri'nin, Tekirdağ'ın açıklarında deniz heyelanları var.

'MARMARA DEPREMİ O YA DA BU ŞEKİLDE OLACAK'

Bunlar statik dengede duruyor. O dengeyi bir deprem çok kolay bir şekilde bozabilir. 1999 depremi zaten onu yaptı. Marmara depremi o ya da bu şekilde oluşacak. 1912'den bu yana Mürefte'de deprem yok. Burası çok sıkıntılı, bizim sismik boşluk olarak tabir ettiğimiz bir yer. Marmara'ya da en fazla 150 kilometre. İstanbul'u, yani o 20 milyonluk nüfusun neredeyse yüzde 10'unu, yüzde 20'sini olumsuz etkileyecek bir deprem üretebilecek yerler var. Daha önce 7.4, 7.8'lik deprem üretmiş. Marmara Denizi içerisinde 7'nin üzerinde her deprem ciddi hasarlar oluşturabilme özelliğine sahiptir. Denizin çok dibinde olan yerler blok hareketiyle gömülmeyle beraber aşağıya doğru göçmeye başlayacaktır. Zaten oralarda bir de heyelan var. Bugün Küçükçekmece'ye, Avcılar'a gittiğiniz zaman yavaş yavaş Marmara Denizi'ne doğru, Çekmece Gölü'ne doğru kayma söz konusudur. Buralarda kamu binaları da var. İstanbul Üniversitesi'nin eski yerleşkesi hala kullanılıyor mu bilmiyorum, buradadır.'

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR