Çin, ABD'yi 'Dünyanın Baş Belası' Olarak Tanımladı

Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, Trump yönetiminin birçok uluslararası anlaşmadan çekilmesine atıfta bulunarak "ABD'yi bugün dünyanın baş belası yaptı." dedi.

Çin, ABD'yi 'Dünyanın Baş Belası' Olarak Tanımladı

Çin, ABD'yi 'Dünyanın Baş Belası' Olarak Tanımladı

Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, Çin dış politikası konulu bir konferansta yaptığı açıklamada, ABD Başkanı Donald Trump yönetiminin birçok uluslararası anlaşmadan çekilmesine yönelik "Washington'un uluslararası anlaşmalardan çekilmesi, uluslararası topluma çok sayıda sorun ve dert yarattı, ABD'yi bugün dünyanın baş belası yaptı." ifadesini kullandı. 

Vang, ABD'nin, Çin ile aralarında ortak güven tesis edilmesine ciddi biçimde zarar verdiğini dile getirerek "ABD ile çatışmaları ve farklılıkları, ortak saygı ve eşitlik temelinde müzakere ve diyalog yoluyla çözmeye hevesliyiz. Ancak tek taraflı yaptırımı veya zorbalığı asla kabul etmeyeceğiz." dedi. Çin Dışişleri Bakanı ABD'nin Çin'in "egemenliği, ulusal onuru ve asli çıkarları"na yönelik meselelerde "kasten saldırdığı" Çin'i "karaladığını" dile getirdi.

Çin ile ABD arasında gerilim son dönemde, ticaret savaşı ve Çin'in fikri mülkiyet hırsızlığı yaptığı iddiaları nedeniyle artmıştı.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırınız.

Yorum Yaz

Diğer Dünya Haberleri