ABD Savunma Bakanı Esper'den Beyrut Açıklaması

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, dün Beyrut Limanı'nda meydana gelen şiddetli patlamanın 'bir kaza' olduğuna inanıldığını ifade etti.

ABD Savunma Bakanı Esper'den Beyrut Açıklaması

ABD Savunma Bakanı Esper'den Beyrut Açıklaması

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, internet üzerinden katılmış olduğu Aspen Enstitüsü tarafından gerçekleşen yıllık güvenlik konferansında açıklamalar yaptı.

Mark Esper, Beyrut'taki patlamayla alakalı, "Birçok kişi bunun bir kaza olduğuna inanıyor" sözlerine yer verdi.

Patlamanın nedenine ilişkin ellerinde şu anda çok bir şey olmadığının ve bilgi toplama sürecinin devam ettiğini işaret eden Esper, "Bu bariz bir trajedi" dedi.

Esper, yardım teklifi için Lübnan hükümeti ile iletişimde olduklarını ve bu konuda ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile de görüştüklerini belirterek, "Biz Lübnan'a yapabileceğimiz her türlü yardımı yapabilecek şekilde hazırlıyoruz. Bunlar, insani yardım ve tıbbi malzeme olabilir" diye konuştu.

TRUMP, PATLAMAYI KORKUNÇ SALDIRI OLARAK NİTELENDİRMİŞTİ

ABD Başkanı Donald Trump, dün Beyaz Saray'daki basın toplantısında ilk olarak Lübnan'daki patlamaya değinerek, "ABD olarak Lübnan halkına en derin taziyelerimizi sunuyoruz. Beyrut'taki patlamada birçok insanın yaşamını yitirdiği, birçok kişinin de yaralandığı bildiriliyor" ifadesini kullanmıştı.

Lübnan ile yakın ilişkileri olduğunun altını çizen Trump, "Biz yardım için burada olacağız. Bu, korkunç bir saldırı gibi görünüyor" demişti.

Donald Trump, bir gazetecinin olayı neden 'saldırı' olarak nitelendirdiğini sorması üzerine, "Generallerimizin bazıları ile görüştüm. Bunun bir saldırı olduğunu düşünüyor gibilerdi. Bu, bir tür üretim patlaması falan değildi" yanıtını vermişti.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR