CHP, Koç Holding'e Karşı Sessizliğini Koruyor!

Rize'de yapılmak istenen taş ocağına karşı günlerce eylem sürdüren CHP'li milletvekillerinin büyük bir riyakarlığı gözler önüne serildi.

18.05.2021-17:40 - (Son Güncelleme: 18.05.2021-17:44)CHP, Koç Holding'e Karşı Sessizliğini Koruyor!

''Çevre katliamı'' olduğunu öne sürerek köylüleri ve diğer muhalefet partilerini de galeyana getirerek bölgeye üs kuran CHP'li vekiller, dev yatırımın önünü kesmek istedi.

Fakat kısa süre sonra asıl derdin çevre hassasiyeti olmadığını belirten, köylülerin iktidara karşı bir provokasyona kışkırtıldığı ortaya çıktı. HDP'li milletvekillerinin de özellikle bölgeye intikal etmesi üzerine birçok köylü vatandaş eylem gösterilerinden çekildiğini söyledi. Bölgenin en önemli sivil toplum kuruluşları da ortak bir bildiri ile bölgelerinde ''Gezi Parkı'' benzeri bir provokasyona izin vermeyeceklerini duyurdular.

RİZE'DEKİ OYUNUN GERÇEK YÜZÜNÜ SİVAS GÖSTERDİ!

CHP'nin Rize'deki taş ocağı protestolarının asıl amacının da Sivas'tan yaşanan gelişmeler en net şekli ile gözler önüne serdi.

CHP ile yakın ilişkileri olduğu alenen belli olan Koç Holding ile Sivas'ın Kangal ilçesinde bulunan bir Alevi köyünün sakinleri...

Koç Holding bir süredir Sivas'ın Kangal Pınargözü Köyü'nde demir ve altın çıkarıyor. Siyanür ile altın aranmasına ve topraklarının gasp edilmek istenmesine yıllardır direnen köylüler ise Türkiye'ni en büyük şirketi ile onur mücadelesi veriyor.

Köylüler haklı oldukları eylemlerine karşı ''2013 yıllından beri mücadele ediyoruz. Üç kez Danıştay durdurma kararı aldı. Hukuksuz bir şekilde devam ediyorlar. Şimdi yeni alanlar için köyümüzün içine kadar girdiler." açıklaması yaparken, Koç Holding'e ait Demir Export Madencilik, köylülere "toprağınızı isteğinizle satın yoksa zorla elinizden alacağız'' ifadelerini kullanarak noter onaylı tebliğ gönderdi. Fakat vatandaşlar bu duruma sıcak bakmıyor ve tepki gösteriyor.

KOÇ HOLDİNG CEMEVİNE GÖZ DİKTİ

Diğer taraftan, pandemi sürecinde, sosyal medyada viral olan #iyileşeceğiz etiketli reklam kampanyasıyla zaman zaman adını duyuran Demir Export, gözünü Alevi vatandaşların yaşadığı bölgede maden sahalarına da dikti.

Rize'nin Kangal İlçesine bağlı Pınargözü, Eğricek ve Elkondu köylerinin yanı sıra da bölge sakini Alevi yurttaşlar tarafından kutsal kabul edilen ve içerisinde cemevi de bulunan Bakırtepe Ziyaretgahı da maden şirketinin çalışma yapmak istediği alanın içerisinde kalıyor.

Bölge vatandaşları madencilik adına bölgede bir kazmanın dahi vurulmasının kendilerini yaralayacağını ifade ederek, ''İyileşeceğiz diyorlardı böyle mi iyileştirecekler bizleri? Tarihimizi topraklarımızı parçalayarak mı? Geçmişimizi geleceğimizi yok etmeye çalışarak mı?''

Annesi Besey Harput’a ait olan taşınmazın maden şirketi tarafından bu şekilde ellerinden alınmak istenmesine karşı çıkacaklarını belirten Hüsne Gölbaşı ise özellikle CHP'ye oldukça öfkeli olduğunu belirtti.

CHP'nin riyakarlığına tepki gösteren Gölbaşı Evrensel,

''Cengiz olunca ses çıkıyor da Koç olunca neden ses çıkarılmıyor anlayabilmiş değiliz. Koç olunca geri mi duracağız? Gezi eylemlerinde otelini açan Koç ile bizim Bakırtepe de doğamızı yok eden aynı şirket! Koç öyle demokrasiden yana falan gösterilmeye çalışıldıkça sinir oluyorum! Çünkü ben gerçek yüzünü bizzat yaşayarak gördüm. Tabii ateş düştüğü yeri yakıyor. AKP’liler MHP’liler tamam ama biz CHP’lileri de yanımızda bulamıyoruz maalesef bu süreçte.''

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR