Bir Mumdur, İki Mumdur, Üç Mumdur

Halit Emre Aydın
03 Eylül 2019 Salı 14:43

Atalarımız her deyişlerini, her sözlerini binlerce yıllık tarihin tecrübesi, yaşanmışlığın derinliği ve deneyimlenen olayların bıraktığı izlerle söylemişler.

Bunların içinde bir tanesi var ki, hemen hemen her defasında hayat silsilesi içinde çok net bir şekilde tezahür ediyor. Yalancının mumu yatsıya kadar yanar.

Biz ve bizim gibi birçok insan seçimlerde verilen vaatleri, davranış ve yaklaşım biçimlerini gördükçe karşımızda utanmaz, arlanmaz bir söz cambazı olduğunu, yaşamın öncesi ile sonrasında, aynı hayatlar ve hayaller minvalinde çok savruk bir biçimde ayrışacağını öngörmüştük.

Bedava süt ve ekmekle yola çıkılan bir kampanya zam oğlu zam ile sürüp gidiyor. Ha pardon zam değildi ne idi, finansal düzenleme.

Kimsenin alın terine halel gelmeyecek namus sözü ile yüreklerde yankılanan sloganlar, binlerce günahsız emekçinin işini nedensiz ve müfterinin iftirası ile kaybetmesi ile sukuta büründü.

17 Yıldır İktidar olan yapının bir kez bile tevessül etmediği, ideolojik ayrıştırmayı CHP’li yerel yönetimler 6 ayda çok da ağır bir biçimde uygulamaya koydu.

Şimdi hayal edelim bu CHP’nin yaptıklarının 10’da 1’ni AK Partili biri yapsa neler olurdu…

Peki suç kimin, suç onların değil, suç bu kadar olaya rağmen hala her şeyi Recep Tayyip Erdoğan’dan bekleyen, konforunu bozmayan, elini taşın altına koymayan üst düzey, alt düzey, orta düzey AK Parti mensuplarının.

Şu an boş vaatlerin, özellikle gençlerin hayallerini gasp eden boş sözlerin hala büyük bir toplumsal gürültü kopararak hesabı sorulmuyorsa, kimse kusura bakmasın, bu ekran karşısına çıkmak için kendini paralayıp sahada mağdurun yanında olmayan, olamayan kişilerin iş bilmezliği, vebalidir.

Ne Zaman Kaybederdik!

Geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin en köklü ve önemli kurumlarından birinin başında olan, çalışmaları ile benim de çok yakından takip ettiğim ve başarılı addettiğim bir büyüğümüz geçti piyano başına İzmir Marşı çaldı söyledi. Böyle çok yönlü olması, hele de yüksek kavrayış ve sanatsal kabiliyet gerektiren piyano gibi bir enstrümanı çalabiliyor olması ne hoş velakin, yıllarca sorguladıklarına popülizm uğruna teslim olmak işte onu sizin değerlendirmenize bırakıyorum.

Teşbih de hata olmaz, bu vatan sathı mahallinde yaşayan herkes de kardeşimiz velakin ne diyordu Aliya; “Savaş ölünce değil, düşmana benzeyince kaybedilir”. Bir hatırlatayım istedim.

Cemil Usta Sezonu

Türkiye Futbol Camiasının kısır döngüsü, aymazlığı ve özellikle kalitesizliği nedeniyle uzun süredir futbol takımlarını ve uluslararası maçlar dışında maçları takip etme motivasyonumu yitirmiştim. Velhasıl hem takımlarımızın yaptıkları transferler hem de bugüne kadar oynan maçları baz aldığımızda sanki bu sene daha kaliteli, daha heyecanlı ve daha keyifli maçlar izleyeceğiz.

Özellikle Trabzonspor ve Fenerbahçe çok uzun bir aradan sonra sanki bu yarışın daha etkin paydaşları olacak gibi…

Ümit ediyorum ki bu sene Türk Futbolu açısından geçtiğimiz yıllara nazaran daha başarılı geçsin.

İhraçlar vs İstifalar

Dün AK Parti MYK’sında alınan Davutoğlu ve arkadaşlarının ihraç talebi ile disipline sevkleri haberi gündeme bomba gibi düştü. Uzun uzadıya sayfalarca yazılıp, saatlerce konuşulacak malzeme olan bir konu ama en net ve doğru yorumu siyasetin eskisi ve abisi Mehmet Ali Şahin yapmış; "Bu arkadaşlarımızın istifa etmemiş olmaları kendileri açısından yanlıştı" 

Haftanın Kazananı :  Metin Feyzioğlu, muhalefet ile vatan – millet düşmanlığının aynı şey olmadığını gösterdiği için

Haftanın Kaybedeni : Burhan Kuzu, kendisine hiç yakışmayacak cehalette bir paylaşımı üzerine sıva yapıp savunmaya kalktığı için

Bu arada bu Cuma hutbesinde Gazi’nin anılmamasını mevzu yapanlara bir soru, ayda kaç kez cumaya gidip kaç vakit namaz kılıyorsunuz…

Bence çok uzatmayın Anıtkabir’de mescit, mevlüt istenebilir maazallah.

Ahmet Tezcan

Keşke Ah Keşke!

M. Hakan Kekeç

Bilmek Kolaydır, Anlamak Zahmet İster

Dr. Ömer Aydın

TRABZON’UN KUTUP YILDIZI; HAÇKALI BABA

Abdurrahman Pala

Otomotiv İhracatı Sos Veriyor

Mustafa Cerit

Gizli ve Derinden

Ahmet Tekin

Kur’an-ı Kerim’in Toplanması Kitap Haline Gelmesi