Sıradaki Videolar
25 Ocak 2022 Salı 18:10 - (Son güncelleme: 23 Ocak 2022 Pazar 06:00)

Bilgisayar Başında Nasıl Oturmalıyız?

Uzun vakitler geçirdiğimiz bilgisayar başı işlerde vücutta ağrılarda artmaya başladı. Peki bilgisayar başında nasıl oturmalıyız?

Teknolojinin gelişimiyle bilgisayar bazlı yapılan işler oldukça arttı. Günümüzde neredeyse bütün işlerimizi bilgisayar başından hallediyoruz. Tabi bu durum bazı sağlık sorunlarına en çokta vücut ağrılarına neden oluyor. Peki sağlık için bilgisayar başında nasıl oturmalıyız? Detayları sizler için araştırdık.

BİLGİSAYAR BAŞINDA NASIL OTURMALIYIZ?

Uzun süre bilgisayar başında oturunca eklemlerimizde ağrılar olabiliyor ve vücut uyuşmasıyla karşılaşabiliyoruz. Böyle yan etkilerin ortaya çıkmasındaki en büyük faktör ise yanlış oturma pozisyonu.

İdeal Pozisyonda Oturun

Bilgisayar sandalyesinde otururken ideal bir oturuş pozisyonu tercih etmelisiniz. Birçok ofis ve kişisel sandalye, ayarlanabilir sırt kısmına, kolluğa ve bel desteğine sahip fakat sandalyenizde bu özellikler olmasa bile aşağıda sıraladıklarımızı dikkat ederseniz doğru pozisyonu yakalayabilirsiniz.

-Bacağınızın üst kısmı sandalyeye yaslanmalıdır.

-Diziniz 90 derecelik açıda durmalıdır.

-Ayaklarınız bacaklarınıza 90 derecelik açı oluşturmalıdır.

-Sırtınız mümkünse bacaklarınıza 100 ile 135 derece açıyla durmalıdır.

-Kollarınız vücudunuza yapışık olmalıdır.

-Omuzlarınız ve boynunuz rahat olmalıdır.

-Gözleriniz, boynunuzu veya gözlerinizi kaldırmadan veya germeden ekranı rahatça görmelidir.

Sandalyenizi Kendinize Göre Ayarlayın

Sandalyenizde bel desteği, özelleştirilmiş minder, ayarlanabilir kol yeri veya başka türlü bir destek varsa kendinize göre ayarlayın. Kol dayanağı duruşunuzu negatif yönde etkiliyorsa bu parçayı çıkarabilirsiniz.

Klavyeyi Kendinize Yakınlaştırın

Klavyeniz, vücudunuzun hemen önünde bulunmalıdır. Klavyeye erişmeye çalışırken vücudunuzu eğmemelisiniz. Ayrıca bilgisayar ekranı da ideal olarak sizden bir kol uzaklığında bulunmalıdır.

Kafanızı Dik Tutun

Bilgisayar ekranınız, vücudunuza göre daha aşağıda kalıyorsa çenenizi göğsünüze yaklaştırma eğiliminde olabilirsiniz. Bu durum; boyun, omuz ve sırt ağrısına yol açabilir. Bu yüzden ekrana bakarken kafanızı sürekli dik tutun. Bunu sağlamak için monitörünüzün altına destek yerleştirebilirsiniz.

Nefes Egzersizi Yapın

Otururken kısa kısa nefes almak kolayınıza kaçabilir fakat bu durum farklı sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir. Dolayısıyla sık sık derin nefes almaya çalışın. Ayrıca saatte bir kez nefes tutmaya çalışın.

Mola Verin

Yıllardır süren araştırmalar, uzun süre hareketsiz oturmanın sağlığınız için iyi bir şey olmadığını kanıtlamıştır. Dolayısıyla arada bir koltuğunuzdan kalkın ve birkaç dakika yürüyerek kaslarınızı açın. Bunu her 20-30 dakikada bir yapmaya özen gösterin.

Gözlerinizi Dinlendirin

Gözlerinizin sırtınızla veya duruşunuzla ilgili pek de ilgisi olmadığını düşünebilirsiniz ancak göz yorgunluğu istemsizce eğilmenize ve bilgisayara yakınlaşmanıza sebep olabilir. Her 30 dakikada bir birkaç saniye bilgisayar ekranınızın dışına bakın.

El Egzersizleri Yapın

Gözlerimizden sonra bilgisayar başındayken en aktif vücut kısmı ellerimizdir. Dolayısıyla parmaklarınızı geriye doğru bükerek karpal tünel sendromunu engelleyebilirsiniz.