Almanya Sağlık Bakanı Spahn: Yaklaşık 5.7 Milyon Aşı Yapıldı

Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, şu ana kadar 5.7 milyon koronavirüs aşısının yapıldığını belirterek aşı kampanyasına hız vermek için hükümetin yeni çalımalar içerisinde olduğunu duyurdu.

26.02.2021-15:30 - (Son Güncelleme: 26.02.2021-15:30)Almanya Sağlık Bakanı Spahn: Yaklaşık 5.7 Milyon Aşı Yapıldı

Almanya'da Sağlık Bakanı Jens Spahn ve Robert Koch Enstitüsü (RKI) Başkanı Lothar Wieler koronavirüs salgınındaki son duruma ilişkin basın toplantısı gerçekleştirdi. Sağlık Bakanı Jens Spahn açıklamasında, aşılama kampanyasının ilk başarıyı gösterdiğini, salgının yaşlılar arasında yayılma riskinin önemli ölçüde azaldığını belirtti. Bakan Spahn, 'Birçok eyalette 80 yaşın üzerindeki kişilerin çoğu aşılandı. Federal hükümet, tüm doktorların muayenehanelerinde korona aşısını uygulamalarına izin verecek bir düzenleme üzerinde çalışıyor. Önümüzdeki hafta sonuna kadar eyaletlere yaklaşık 11 milyon aşı dozu ulaştırılmış olacak' ifadelerini kullandı.

GENÇLER ARASINDA ENFEKSİYON ARTIYOR

Robert Koch Enstitüsü Başkanı Lothar Wieler da aşılama kampanyasının ve uygulanan tedbirlerin etkisini gösterdiğini ifade etti. Wieler gençler arasında enfeksiyon sayısının arttığını vurgulayarak üçüncü bir dalga ihtimalinin de bulunduğunu belirtti. 80 yaş üstü gruptaki vaka sayısının azaldığını kaydeden Wieler, 'Ne yazık ki birkaç gündür genel vaka sayısının daha fazla düşmediğini görüyoruz, durgunlaşma var' diyerek ilk olarak İngiltere'de görülen 'B.1.1.7' mutasyonunun ülkede hızla yayıldığına dikkat çekti. Mutasyonun tüm yaş grupları için tehlikeli ve önemli ölçüde daha bulaşıcı olduğunu belirten Weiler, 'Bu nedenle önlemlere daha dikkatli bir şekilde uymalıyız, aksi takdirde üçüncü dalgaya yöneliriz' dedi. Wieler, 'Hepimiz günlük hayatımızı geri istiyoruz. Bunu ancak vaka sayısını kalıcı olarak azaltırsak başarabiliriz' dedi. 

Bakan Spahn ve Başkan Wieler, 3 Mart'ta düzenlenecek olan koronavirüs zirvesinde salgına karşı alınan önlemlerin gevşetilmesi konusunda ısrarcı olmalarının gerektiğini belirtti. Kilitlenmeden çıkma ihtiyacının olduğunu, ancak ihtiyatlı olarak ilerleme kaydedilmesi gerektiğini ifade eden ikili, aşılamanın hızlı bir şekilde devam etmesini hedeflediklerini belirtti. 

Almanya'da son 24 saatte 9 bin 997 koronavirüs vakası tespit edilirken, toplam vaka sayısı 2 milyon 424 bin 684’e yükseldi. Koronavirüs nedeniyle son 24 saatte 394 kişinin hayatını kaybettiği ülkede toplam ölü sayısı ise 69 bin 519'a ulaştı.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR