Türkiye’de de Görüldü! Delta Varyantıyla ilgili Uzmanlardan Kritik Uyarı

Yaklaşık iki yıldır tüm dünyanın mücadele verdiği koronavirüs salgınında yol alınırken şimdide delta varyantı görülmeye başlandı. Türkiye’de de görülen delta varyantı sonrası uzmanlar önemli uyarılarda bulundu.

23.06.2021-10:57 - (Son Güncelleme: 23.06.2021-15:58)Türkiye’de de Görüldü! Delta Varyantıyla ilgili Uzmanlardan Kritik Uyarı

Koronavirüs sonrası Türkiye’de görülmeye başlanan delta varyantı paniğe yol açmaya başladı. Uzmanlar delta varyantına karşı uyarılarda bulundu. Şu ana kadar ülkemizde 77 kişide delta varyantının görüldüğü ifade eden uzmanlar, bu yeni varyantın hızla yayılması konusunda endişeli olduklarını belirtti. 

HIZLA YAYILIYOR

Şu an İngiltere ve Rusya’da etkilerini göstermeye başlayan Delta varyantının Türkiye’de 77 kişide görüldüğünü belirten uzmanlar, ’Bu, gördüğümüz tüm varyantların en bulaşıcısı’ uyarısında bulundu. Aşı olmanın şimdi daha da önemli olduğunun altı çizildi. 

TÜM ULUSU SİLİP SÜPÜRDÜ

Bu zamana kadar görülen tüm varyantların en bulaşıcısı olduğunu belirten, Baylor Tıp Fakültesi Ulusal Tropikal Tıp Okulu dekanı Dr. Peter Hotez yaptığı değerlendirmede, ‘Bu, gördüğümüz tüm varyantların en bulaşıcısı. Britanya'da ne olduğunu gördük, tüm ulusu silip süpürdü. Bu yüzden bunun ABD'de olacağından endişeliyim" diye konuştu.ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri direktörü Dr. Rochelle Walensky, geçen hafta CNN'e verdiği demeçte, Delta'nın önümüzdeki aylarda baskın değişken olacağını tahmin ettiğini söyledi. Ve bu, Kovid-19 testleri üreten bir şirket olan Helix'in bilim başkan yardımcısı William Lee'ye göre, aylar değil sadece birkaç hafta içinde olabilir’ açıklamasında bulundu.

SALGININ ÖNÜNE GEÇİLMEZSE İSTENMEYEN SONUÇLARA NEDEN OLABİLİR

Kovid-19 salgınından daha bulaşıcı ve etkili olduğu konusuna dikkat çeken Dr. Lee, ‘O kadar bulaşıcı ki, aşı oranlarınız yeterince yüksek olmazsa, aşılamaya rağmen salgının önünü alamazsınız" dedi. Delta varyantı, sürü bağışıklığına ulaşmak için nüfusun yüzde kaçının aşılanması gerektiği konusunda çıtayı yükseltiyor. "Daha endişe verici olan, çok sayıda aşılanmamış insan olduğunu bilmemizdir’ dedi.  Bu nedenle delta varyantının yayılmasından endişe duyduğunu belirtti. 

DELTA VARYANTI TÜRKİYE'DE 134 KİŞİDE GÖRÜLDÜ

Sağlık Bakanlığı’ndan açıklanan son dakika bilgisine göre şu ana kadar Türkiye’de toplam 134 kişide delta varyantı görüldüğü belirtildi.

Fahrettin Koca, Hindistan’da görülmeye başlanan ve hızla yayılan yeni koronavirüs delta varyantı hakkında, Delta varyantının Türkiye’de 134 kişide görüldüğünü tedbirlerin elden bırakılmaması gerekildiğinin altını çizdi. 

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR