Son Dakika: Rusya İdlib'i Bir Kez Daha Bombaladı, Çok Sayıda Sivil Yaralandı!

Rusya Hava Kuvvetlerine ait uçaklar bir kez daha İdlib'i bombaladı. Bombardıman sonrası bölgede çok sayıda kişi yaralandı.

25.11.2021-14:30 - (Son Güncelleme: 25.11.2021-14:48)Son Dakika: Rusya İdlib'i Bir Kez Daha Bombaladı, Çok Sayıda Sivil Yaralandı!

Son dakika gelen bilgilere göre Rusya Beşşar Esed rejimine destek vermek için İdlib'i bir kez daha bombaladı.

Kaynaklardan alınan haberlere göre Rusya'ya ait uçaklar,  İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi sınırları içerisindeki Mecdeleye, Ruveyha, Marbellit ve Martabi köylerine hava saldırıları düzenledi. Saldırı sonucu 4 sivil yaralanırken bölgede ciddi bir maddi zarar ortaya çıktı.

GEÇTİĞİMİZ GÜNLERDE ESED REJİMİ DE İDLİB'İ BOMBALAMIŞTI

Esad rejiminin İdlib bölgesinde bir pazar yerine düzenlediği bombalı saldırıda 10 kişi hayatını kaybetmiş 35 kişi ise yaralanmıştı. Esad Rejimi ordusu ve İran destekli yabancı teröristlerin yaptığı saldırıda, teröristler İdlib'in güney bölgesinde yer alan Eriha Kasabasının pazar bölgesini topçu ateşleriyle bombaladı. Kaynaklardan aktarılan bilgilere göre, bombardıman sırasında 10 sivil yaşamını yitirirken 35 kişi ağır yaralandı.

İDLİB'DE SON DURUM

Türkiye, Rusya ve İran, 2017'deki Astana toplantısında Esed rejiminin kontrolünde olmayan yerlerde gerginliği azaltma projesi oluşturmuştu. 4 bölgenin 3 tanesine saldırarak ele geçiren Esad rejimi geçtiğimiz aylarda İdlib'e yönelmişti. Türkiye, Eylül 2018'de Rusya ile ateşkesi güçlendirmek için ek mutabakata varsa da saldırılar Mayıs 2019'da tekrar şiddetlendi. Türkiye ile Rusya’nın 5 Mart 2020'de sağladığı yeni mutabakatın ardından ateşkes büyük ölçüde korunuyor. 2017-2020 döneminde saldırılardan kaçan yaklaşık 2 milyon sivil Türkiye sınırına yakın bölgelere göç etmek zorunda kalmıştı.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal