Selçuk Bayraktar, ABD’nin F-35’leri Vermeme Kararı Hakkında Konuştu

Selçuk Bayraktar, ABD’nin F-35’leri vermeme kararı ve Milli İnsansız Savaş Uçağı hakkında açıklamalarda bulundu.

22.04.2021-11:17 - (Son Güncelleme: 22.04.2021-11:49)Selçuk Bayraktar, ABD’nin F-35’leri Vermeme Kararı Hakkında Konuştu

Dünya tarafından büyük beğeni toplayan yerli ve milli İHA/SİHA’ların mucidi Baykar Savunma teknik müdürü ve T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, ABD tarafından Türkiye’ye verilmeyen F-35’ler ve Milli İnsansız Savaş Uçağı hakkında açıklamalar yaptı.

‘‘F-35'leri vermiyor olmaları bugün bizim için dezavantaj gibi gözükse de yarın milli savunma sanayiimiz için en hayırlı işlerden biri olabilir.’‘ diyen Bayraktar’ın açıklamaları şu şekilde:

‘’DEZAVANTAJ GİBİ GÖZÜKSE DE EN HAYIRLI İŞLERDEN BİRİ OLABİLİR’’

‘’F-35'ler ve Milli İnsansız Savaş Uçağı üzerine...

F-35'leri vermiyor olmaları bugün bizim için dezavantaj gibi gözükse de yarın milli savunma sanayiimiz için en hayırlı işlerden biri olabilir.

Zira yurt dışından tedarik edeceğimiz yazılımına tümüyle vakıf olamadığımız dijital bilgisayarların yönettiği, pilotun bastığı tetiğin ne yapıp yapmayacağına karar veren yabancı görev bilgisayarı ve yazılımı olan böylesine bir sistem, bizi bağımsız kullanım açısından ciddi kısıtlamalara maruz bırakabilir. Bunun yanında tedarik, işletme, bakım maliyetleri düşünüldüğünde yıllara sari on milyarlarca dolarlık bir projeden bahsediyoruz.

Evet, bugün itibariyle o kapasiteye sahip bir uçak geliştirmemiz belki 15-20 yıl sürecektir. Geliştirilecek milli platformun tedarik, işletme, bakım ve idame maliyetleri her halükarda F-35'ten daha az olacaktır.

‘’15-20 YIL SONRA GELİŞTİRMİŞ OLACAĞIMIZ HAVA ARACI’’

Yurt dışından tedarik edilecek, içinde vakıf olamadığımız onlarca aviyonik, uçuş ve görev bilgisayarı bulunan bir sistem ile muhtemel kullanım kısıtları ve potansiyel ambargoları da düşündüğümüzde milli muharip platform bize bağımsız kullanım imkanı sağlayacaktır.

Lakin 15-20 yıl sonra geliştirmiş olacağımız hava aracı da o döneme kadar geliştirilen hava araçlarından bir nesil geride kalabilir.

Bunun yerine dünyanın halihazırda gittiği yere, geleceğin oyun değiştirici gücü olacak daha düşük maliyetli, yapay zekayla donatılmış insansız savaş uçaklarına, bu sistemlerin sürü kullanımı gelişmiş otonomi ve akıllı kullanım alanlarına çalışmamız, S/İHA platformlarımızda olduğu gibi bizi bu alanda da dünyada lider ülkeler arasına sokabilir.

‘’MİLLİ İNSANSIZ SAVAŞ UÇAĞI PROJEMİZE HIZ VERDİK’’

Baykar olarak son 4-5 yıldır projesini yürüttüğümüz AKINCI platformumuzun da olgunlaşmasıyla birlikte, son dönemde Milli İnsansız Savaş Uçağı projemize de hız verdik.

Hedefimiz, 2023'te bu platformumuzun prototipinin ilk uçuşunu gerçekleştirmek.

Bu alanda çalışmak isteyen gençlerimize ve genç girişimcilerimize tavsiyem, özellikle insansız platformların en kritik teknolojileri olan alanlara yönelmeleri olacaktır.

‘’SEMALARIMIZDA HÜR VE ÖZGÜR’’

Geleceğin yarışlarına bugünden hazırlanıp, dünyanın gittiği yerde lider olmaya bakmalıyız...

Semalarımızda Hür ve Özgür...’’

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal