Kadınlara sık uygulanan testlerden biri olan smear testi nedir, neden yapılır, nasıl yapılır? Smear testi yapıldıktan sonra cinsel ilişkiye girilir mi? Soruların cevabı haberimizde.

Halk arasında rahim ağzı kanser tarama testi olarak bilinir ve oldukça sık uygulanır. Smear testi, rahim ağzı kanserinin erken teşhisi nedeniyle yapılan bir tür tetkiktir.

SMEAR TESTİ NEDİR?

Smear testi, rahim ağzı kanseri ve rahim ağzı kanserinin öncü lezyonlarını anlayabilmemiz için yapılan basit bir testtir. Çok ağrısız, kolay uygulanabilen bir işlemdir. Sitolojik inceleme işlemin en etkili uygulandığı alan rahim ağzından (serviksten) alınan örneklerdir.  Servikal hücrelerin bu şekilde toplanması işlemine "smear" (yayma, sürüntü) adı verilir.

SMEAR TESTİ NASIL, NEDEN YAPILIR?

Smear testi, rahim ağzı değerlendirmek ve rahim ağzı kanser ve kanser öncüllerinin erken tanısını yapmak için kullanılır. Jinekolojik muayenin bir parçasıdır ve ağrılı değildir. Rahim ağzından dökülen hücrelerin smear çubuğu ile toplanarak mikroskop altında incelenmesi işlemidir. Vücut dokularının sürekli yenilenmesi nedeniyle kaçınılmaz olarak yüzeylerden hücreler dökülmektedir. Bu dökülen hücrelerin toplanıp özel işlemlerden geçirildikten sonra mikroskop altında incelenmesine "sitolojik inceleme (hücresel inceleme)" denir.

SMEAR TESTİ YAPILDIKTAN SINRA İLİŞKİYE GİRİLİR Mİ?

Cinsel yaşamı olan her kadının senede bir kez mutlaka yaptırması gereken smear testi öncesinde bir gün  cinsel ilişkiye girilmemesi gerekmektedir. Yapılması için en doğru olduğu zaman adetin bitmesinden 10 gün sonrasıdır. Smear testi öncesinde vajinal yıkama yapılmamalı ve krem benzeri şeyler sürülmemelidir. Doktorunuz vajinal muayene sırasında test için gerekli örneği çok kısa bir sürede alacaktır. Test sonrasında ilişkiye girilmesinde bir sakınca yoktur. Günlük hayata normal olarak devam edilir. Test sonrasında az bir miktar lekelenme gibi kanamalar olabilir ve bunda endişe verici bir durum bulunmaz.

SMEAR TESTİ SONUÇLARI İÇİN PATOLOĞA HANGİ BİLGİLER GEREKLİDİR?

Uygun şekilde hazırlanan smear lamındaki preparat patoloji uzmanına gönderilir. Patolog (patoloji uzmanı) preparatı incelerken hasta hakkında bazı bilgilere gerek duyar. Bunlar;

-Hastanın yaşı

-Hastanın şikayetleri

-Son adet tarihi ve adetlerinin düzeni

-Şu an gebelik olup olmadığı, önceden kaç gebeliğinin olduğu

-Doğum kontrol hapı veya diğer hormonal ilaçların kullanılıp kullanılmadığı

-Rahim içi araç (spiral) kullanıp kullanmadığı

-Smear’in ne amaçla istendiği

-Klinik olarak ön tanıdır.

Bu bilgiler pataloji uzmanının tanısını kolaylaştırır ve şüphede kaldığı durumlarda daha kolay karar vermesine yardımcı olur.

SMEAR TESTİ KAÇ GÜNDE SONUÇLANIR?

Smear sonucunun alınması özel jinekolog muayenehanelerinde 1-2 gün sürebilir. (Bu süre devlet hastanelerinde uzayabilir)

HAMİLELİKTE SMEAR TESTİ YAPILIR MI?

İdeal olan hamile kalmaya karar verildiğinde genel bir muayeneden geçmek ve bu aşamada smear testini yaptırmaktır ancak bunun mümkün olmadığı durumlarda ilk hamilelik kontrolünde doktorunuz size en son smear testinizi ne zaman yaptırdığınızı soracaktır. Eğer arada geçen süre uzunsa smear testinizi yapacaktır. Hamilelikte PAP smear yapılmasının hiçbir sakıncası yoktur. Eğer arada geçen süre uzunsa smear testinizi yapacaktır. Hamilelikte PAP smear yapılmasının hiçbir sakıncası yoktur. Ayrıca gebelik bir kişide ileri yaşlarda görülebilecek rahim, meme ve yumurtalık kanserlerini azaltmakla birlikte rahim ağzı (servix) kanserlerini arttırmaktadır. Bu yüzden çoğu hekim tarafından gebeliğin ilk üç ayı içinde rutin smear testi uygulanmaktadır.

 Son Dakika Sağlık Haberleri için aşağı kaydırın